Z OSTATNIEJ CHWILI

15 osób zabitych, w tym 14 uczniów, w strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie w USA. Zabójca nie żyje • • •

Więcej wyższych uczelni zawodowych? Tego chce szef MEiN

Zdaniem ministra edukacji i nauki, zapotrzebowanie na rynku pracy powoduje większe zapotrzebowanie na wyższe uczelnie zawodowe. Głos w tej sprawie Przemysław Czarnek zabrał podczas dzisiejszej wizyty w Jarosławiu na Podkarpaciu, gdzie jednej z placówek przekazał czek na ponad 1,1 mln zł .

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Szef MEiN odwiedził w Jarosławiu Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną, gdzie spotkał się z kadrą i studentami.

W czasie swojej wizyty przekazał rektorowi uczelni czek na ponad 1,1 mln zł. Czarnek przypomniał, że na koniec roku 2021 pozostało do rozdysponowania kilkadziesiąt milionów złotych w ramach dodatkowych środków subwencji na uczelnie wyższe.

Przypomniał, że uczelnie zawodowe otrzymały w sumie 36 mln zł i to największa pula z pieniędzy, które pozostały. To zwiększa subwencje dla uczelni zawodowych w kraju do blisko 800 mln zł.

Jak zaznaczył Czarnek, subwencja dla uczelni zawodowych będzie się zwiększać każdego roku. Jego zdaniem, tego typu uczelnie są przyszłością i otwierają nowe kierunki, które są "na wagę złota". W tym kontekście wymienił m.in. kierunek psychologii, który zamierza otworzyć jarosławska uczelnia.

"Wielka przyszłość przed uczelniami zawodowymi, bo tego oczekuje państwo polskie"

– powiedział.

W ocenie szefa resortu edukacji, Polska potrzebuje wyższych uczelni zawodowych, takich jak w Jarosławiu, ze względu na zapotrzebowanie na rynku pracy.

"Państwo macie misję i wielką nadzieję dla naszego kraju. Tu, na miejscu widzicie, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy"

– podkreślił.

Czarnek przekonywał obecnych na spotkaniu studentów, że nie ma potrzeby jeździć do wielkich miast. "Tam nie ma lepiej niż tu, w Jarosławiu. Tu jest też świetna kadra, która bardzo dobrze kształci" – podkreślił.

Minister zadeklarował, że jego resort "będzie dbał o uczelnie zawodowe". "Musimy jeszcze mocniej postawić na wyższe szkoły zawodowe, tak jak na, w ogóle, szkolnictwo zawodowe" – powiedział. Czarnek zwrócił uwagę, że coraz więcej absolwentów szkół podstawowych wybiera szkoły zawodowe.

Minister wcześniej w piątek odwiedził Tarnobrzeg, gdzie również przekazał dodatkowe subwencje dla kilku uczelni zawodowych z Podkarpacia.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo