MZ chce odbudować polską kardiologię

Wyjdziemy z epidemii poturbowani zdrowotnie. Musimy nadrobić zaległości, chcemy wzmocnić polską kardiologię – wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski, uzasadniając powołanie pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Został nim prof. Tomasz Hryniewiecki.

pixabay.com/Myriams-Fotos

Po objęciu funkcji pełnomocnika przez prof. Hryniewieckiego, stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii - jak podaje resort - obejmie prof. Łukasz Szumowski.

Zarządzenie ministra w sprawie powołania pełnomocnika opublikowano w czwartek. Zapisano w nim, że do zadań pełnomocnika należy min. koordynacja przygotowania i wdrożenia Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 oraz monitorowanie efektów realizacji programu, w tym realizacji Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Rolą pełnomocnika będzie też m.in. koordynacja przygotowania rocznych harmonogramów realizacji programu, uwzględniających podział środków finansowych pomiędzy poszczególne obszary i działania oraz koordynacja sprawozdawczości.

MZ akcentuje, że nadrobienie zaległości zdrowotnych, szczególnie w zakresie onkologii i chorób układu krążenia, będzie jednym z najistotniejszych zadań w najbliższych miesiącach po piątej fali pandemii.

- Rozwój Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia wraz z Krajową Siecią Onkologiczną to jeden z naszych priorytetów na ten rok. Wyjdziemy bowiem z epidemii bardzo poturbowani zdrowotnie. Musimy te zaległości nadrobić stąd też jak najszybciej chcemy wzmocnić polską kardiologię

 - wskazał w piątkowej wypowiedzi minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Profesor Hryniewiecki to najlepsza z osób, która może zadbać o szybki rozwój projektu Krajowej Sieci Kardiologicznej, by stała się tym dla kardiologii, czym Krajowa Sieć Onkologiczna dla Onkologii – stwierdził.

Prof. Tomasz Hryniewiecki to – jak zaznacza MZ - jeden z czołowych polskich kardiologów z międzynarodowym dorobkiem. Z Narodowym Instytutem Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego związany jest od ponad 30 lat. Od 2015 r. piastuje stanowisko dyrektora Instytutu, w którym jest również kierownikiem Kliniki Wad Zastawkowych Serca, a od 2012 do 2015 roku był zastępcą dyrektora Instytutu ds. klinicznych.

W ramach powołanej pod jego pieczą w ubiegłym roku Krajowej Sieci Kardiologicznej, której pilotaż odbywa się na Mazowszu działa już blisko 90 POZ-tów i 41 poradni oraz oddziałów kardiologicznych. Krajowa Sieć Kardiologiczna ma stanowić wyznacznik standardu leczenia polskich pacjentów w zakresie chorób układu krążenia. Prof. Hryniewiecki prace nad przygotowaniem Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia, przewidzianego na lata 2022 – 2033, koordynuje od ponad roku.

Resort poda, że po objęciu funkcji przez prof. Tomasza Hryniewieckiego, stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii obejmie prof. Łukasz Szumowski, który z Instytutem związany jest od 20 lat i w którym kieruje Centrum Zaburzeń Rytmu Serca. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo