Jabłoński rozmawiał z przedstawicielami NATO i USA

Bezpieczeństwo Europy i koordynacja działań w ramach NATO, UE i OBWE - były tematami rozmowy wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego z zastępczynią sekretarza stanu USA Wendy Sherman, zastępcą sekretarza generalnego NATO Mirceą Geoana, sekretarzem generalnym EEAS Stefano Sannino oraz z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid.

Paweł Jabłoński
Telewizja Republika

Jak przekazał MSZ, wiceminister Paweł Jabłoński wziął udział w piątek w telekonferencji z Wendy Sherman, Mirceą Geoana, Stefano Sannino oraz z sekretarz generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Helgą Schmid.

"Głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie i koordynacja działań sojuszników w ramach NATO, UE i OBWE. Uczestnicy omówili kroki podjęte w ostatnich dniach przez społeczność międzynarodową w celu znalezienia rozwiązania dla napiętej sytuacji wokół Ukrainy związanej z eskalowaniem napięcia przez Rosję. Przedyskutowali także działania, które nastąpią w kolejnych dniach" - przekazał w komunikacie MSZ.

Jak podkreśla resort dyplomacji, reprezentujący polskie przewodnictwo w OBWE wiceszef MSZ podsumował ostatnie wydarzenia, zwracając uwagę na dalszą koncentrację wojsk i brak pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji na podjęte dotychczas wobec niej działania dyplomatyczne. Wyraził też nadzieję na dalszą koordynację dyskusji nt. bezpieczeństwa europejskiego z udziałem wszystkich krajów obszaru euroatlantyckiego.

"Wiceminister wskazał, że Polska liczy na aktywny udział USA, NATO i UE w konsultacjach prowadzonych w tym celu z państwami OBWE w Wiedniu, a także na sprawne dokończenie prac nad pakietem działań o charakterze sankcyjnym, możliwych do zastosowania w razie dalszej eskalacji" - poinformował MSZ.

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Prezydent USA Joe Biden potwierdził w trakcie czwartkowej rozmowy telefonicznej z swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim gotowość do zdecydowanej reakcji USA w razie agresji Rosji wobec Ukrainy. Zapowiedział też pomoc gospodarczą dla Kijowa.

Na piątek prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego; omówi na nim sytuację wokół Ukrainy. Na początku tygodnia odbyła się, w formie wideokonferencji, rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Paweł Jabłoński #MSZ

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo