Zełenski odwołał szefa Gwardii Narodowej

Wołodymyr Zełenski odwołał ze stanowiska dowódcę Gwardii Narodowej Ukrainy, Mykołę Bałana, który wcześniej złożył rezygnację. Ma to związek ze strzelaniną w Dnieprze, za którą odpowiada młody żołnierz Gwardii.

Mykoła Bałan
fot. Ministry of Interior Affairs of Ukraine - www.mvs.gov.ua, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71430327

Do strzelaniny doszło podczas wydawania broni funkcjonariuszom na terenie zakładów rakietowych "Jużmasz" w mieście Dniepr. Z nieznanych przyczyn jeden z żołnierzy zaczął strzelać z kałasznikowa, zabijając czterech żołnierzy Gwardii Narodowej Narodowej i raniąc kolejnych pięciu.

Na czele Gwardii Narodowej zgodnie z oddzielnym dekretem prezydenta Zełenskiego stanie generał broni Jurij Lebid', który w 2019 r. był mianowany przez prezydenta Zełenskiego na stanowisko zastępcy szefa Gwardii Narodowej.

Zełenski wyraził zaniepokojenie wydarzeniami w Dnieprze i obiecał, że opinia publiczna zostanie szczegółowo poinformowana o wynikach śledztwa, jakie wszczęto przeciwko dowództwu Gwardii Narodowej w związku z niedopełnieniem obowiązków. Wyraził też nadzieję, że z tragedii zostaną wyciągnięte wnioski na przyszłość, w tym - najbliższą. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo