Mocna polska drużyna na Puchar Świata w Willingen. Stoch, Kubacki i Żyła wracają na skocznie

Willingen będzie w najbliższy weekend gospodarzem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polacy często stawali tam na podium, więc jest nadzieja, że uda im się przełamać kryzys. Biało-czerwonych reprezentować będą - wracający po kontuzji Kamil Stoch, a także Dawid Kubacki i Piotr Żyła, którzy mieli ostatnio problemy z koronawirusem.

Kamil Stoch wystąpi w Willingen po wyleczeniu kontuzji
fot. facebook.com/KamilStochOfficial

Od początku sezonu podopieczni trenera Michala Dolezala spisują się poniżej oczekiwań, a w styczniu dopadły polskich skoczków na domiar złego problemy zdrowotne. Kontuzji stawu skokowego doznał Kamil Stoch, natomiast Dawid Kubacki i Piotr Żyła mieli pozytywne wyniki testów na COVID-19.

Polscy skoczkowie przełamią się w Willingen?

Willingen wydaje się być dobrym miejscem na przełamanie. W czterech poprzednich latach odbyło się tam osiem konkursów i we wszystkich Polacy stali na podium. Jedyny drużynowy Biało-czerwoni wygrali, a indywidualnie Stoch był po dwa razy drugi i trzeci, Żyła raz drugi i dwukrotnie trzeci, natomiast Kubacki na najniższym stopniu podium znalazł się raz.

Rekordy Biało-czerwonych

Stoch na Muehlenkopfschanze wygrał trzykrotnie w latach 2014-15. Nikt na tym obiekcie nie odniósł więcej zwycięstw, a także trzy ma na koncie jeszcze tylko legendarny Japończyk Noriaki Kasai. Adam Małysz natomiast w 2001 roku odnotował tam jeden ze swoich ikonicznych triumfów. Wynikiem 151,5 m ustanowił rekord skoczni, który dopiero cztery lata później i po modernizacji obiektu o zaledwie 0,5 m poprawił Fin Janne Ahonen. Obecnym rekordzistą jest Klemens Murańka, który w ubiegłorocznych kwalifikacjach skoczył 153 m.

Stoch wznowił treningi w niedzielę, a Kubacki kwarantannę ma już za sobą. W przypadku Żyły natomiast trwa wyścig, aby mógł wystartować w Pekinie. 35-latek we wtorek ponownie miał pozytywny wynik testu, ale w środę i czwartek już negatywne. Do Chin będzie mógł polecieć po czterech z rzędu negatywnych wynikach. Już 6 lutego odbędzie się olimpijski konkurs na obiekcie normalnym.

Żyła może wystartować w Willingen. Jego nazwisko widnieje na 47-osobowej liście startowej. Ponieważ liczba zawodników nie przekracza 50, to nie ma potrzeby rozgrywania w piątek kwalifikacji i zastąpi je prolog. Tego dnia odbędzie się też konkurs drużyn mieszanych. Do Niemiec udały się Nicole Konderla oraz Kinga Rajda, które potem czeka debiut na igrzyskach. W kadrze na Willingen i zarazem olimpijskiej są także Paweł Wąsek i Stefan Hula.

Koronawirus problemy sprawia też norweskiej ekipie, w której zakażeni są Daniel-Andre Tande i Johann Andre Forfang. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2021/22 liderem jest Niemiec Karl Geiger, który o 61 punktów wyprzedza Japończyka Ryoyu Kobayashiego. Z Polaków najwyżej - na 19. miejscu - sklasyfikowany jest Stoch. W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy, przed Austrią i Norwegią. Polska jest na szóstej pozycji.

Program Pucharu Świata w Willingen:

piątek, 29 stycznia
13.30 - oficjalny trening
16.00 - pierwsza seria konkursu drużyn mieszanych
18.30 - prolog

sobota, 30 stycznia
15.00 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

niedziela, 31 stycznia
13.30 - kwalifikacje
15.15 - pierwsza seria konkursu indywidualnego 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Puchar Świata w skokach #Kamil Stoch #Piotr Żyła #Dawid Kubacki

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo