Tajniki mózgu – terapia poprzez nerw błędny

Nerw błędny jest najdłuższym nerwem znajdującym się w ciele człowieka. Jego główną funkcją jest zapewnienie naszemu ciału regeneracji poprzez komunikację impulsów nerwowych ze wszystkimi narządami ciała.

stymulacja nerwu błędnego
Manu5; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Nerw błędny oplata wszystkie duże narządy w ciele człowieka. Rozpoczynając swój bieg w rdzeniu przedłużonym w mózgu biegnie przez kręgosłup szyjny do mięśni krtani, mięśni gardła, podniebienia miękkiego i przełyku, oskrzeli, tchawicy i płuc a następnie do serca i żołądka. Kolejne narządy otaczane przez nerw błędny to trzustka, śledziona, wątroba, nerki, nadnercza, jelito cienkie i częściowo grube. Na nerw błędny składa się blisko 100.000 neuronów, które mają za zadanie komunikować mózg z innymi organami, a także kontrolują procesy niezbędne dla życia człowieka.
 
Nerw kontroluje procesy niezbędne do utrzymania człowieka przy życiu. Odpowiada za pracę serca i przewodu pokarmowego, układ oddechowy i jamę brzuszną. Poza tym sprawuje kontrolę nad unerwieniem tylnej części czaszki, odpowiada za proces mowy oraz za uczucie głodu czy sytości.

Główną funkcją nerwu błędnego jest uruchamianie przywspółczulnego układu nerwowego człowieka, który odpowiada za relaksację, odpoczynek, regenerację po stresie i właściwe trawienie.

Osoby z prawidłowo działającym nerwem błędnym szybciej dochodzą do siebie po stresach czy różnych urazach. Aż 80% włókien nerwu błędnego jest odpowiedzialna za wysyłanie sygnałów z jelit do mózgu a pozostałe 20% odpowiada za procesy niezbędne do życia – bicie serca, oddychanie czy trawienie. Jest motorem napędowym całego ciała człowieka.

Słynne ostatnio powiedzenie, że jelita stanowią drugi mózg człowieka, ma bardzo wiele wspólnego z nerwem błędnym, który aktywnie uczestniczy w komunikacji pomiędzy tymi dwoma ważnymi narządami. Co za tym idzie, problemy jelitowe wpływają na samopoczucie, nastrój czy schorzenia psychiczne.

Nerw błędny odpowiada także za poniższe procesy: oddychanie, regulacja poziomu glukozy, regulacja poziomu żółci, stymuluje uwalnianie enzymów trzustki, zmniejszanie stanów zapalnych - odgrywa ważną rolę w układzie odpornościowym, walkę ze stresem, zapobiega stanom depresyjnym, walczy z otyłością, wpływa  na zaangażowanie społeczne, wspomaganie pracy nerek, usprawnia prace przełyku dzięki czemu redukuje objawy refluksu, wpływa na regulację oddechu, stymuluje wydzielanie się oksytocyny, odczuwanie wrażeń dotykowych.

Istnieje wiele codziennych sposobów na pobudzenie nerwu błędnego, które bardzo łatwo wykonać. Należą do nich: silne uciskanie zamkniętych oczu, wstrzymywanie oddechu, ćwiczenia oddechowe (oddychanie przeponą), naprzemienny polewanie ciała zimną i ciepłą wodą a także mycie twarzy zimną wodą, płukanie gardła, układanie się w pozycji głową w dół, masaż wnętrza ucha, masaż u fizjoterapeuty obejmujący okolice jamy brzusznej, śpiewanie, stymulacja wydzielania śliny, mocne napinanie mięśni brzucha, wypicie duszkiem wody, spanie na lewym boku, ćwiczenia rozciągające szyję.

Ćwiczeń wspomagających nerw błędny jest sporo i większość z nich można wykonywać przy okazji innych czynności. Nie należy jednak przesadzać, gdyż przestymulowanie go może grozić omdleniem.

Nerw błędny wykształca się w dzieciństwie a pomaga w tym bliskość rodzica z niemowlęciem. Dotyk, przytulanie i noszenie sprawiają, że dziecko ma poczucie bezpieczeństwa co przekłada się na prawidłowe i silne tworzenie się osłonki mielinowej nerwu błędnego. Gdy dziecko płacze i mierzy się z trudnymi emocjami, jego układ nerwowy ulega mocnemu pobudzeniu, wprowadzając niemowlę w stan zagrożenia. Niestety dziecko nie jest w stanie samodzielnie się uspokoić, gdyż jego układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. To dotyk dorosłej osoby sprawia, że dziecko może powrócić do stanu harmonii. Nerw błędny przywraca właściwą pracę serca, oddechu a także prawidłowe trawienie.

Podrażnienie nerwu błędnego może prowadzić do spowolnienia akcji serca. Dochodzi do niego w wyniku przeżywania silnych emocji lub nagłego przyjęcia pionowej postawy.

Nerw błędny najczęściej poddaje się stymulacji w celu leczenia ciężkich przypadków padaczki czy lekoopornej depresji. Pobudzanie nerwu błędnego impulsami elektrycznymi ma miejsce w terapii zaburzeń lękowych lub w leczeniu Alzheimera. Opracowywane jest również nieinwazyjne urządzenie, które stymuluje nerw błędny lecząc szumy uszne.  

W terapii poprzez nerw błędy ważną rolę odgrywała koncepcja dwóch stanów (stresu i odprężenia), w których może funkcjonować autonomiczny układ nerwowy. 

Jeżeli człowiek czuje się bezpieczny, a jego ciało jest zdrowe i funkcjonuje właściwie, może angażować się społecznie. Jest to stan oparty na działaniu pięciu nerwów czaszkowych, w tym części brzusznej nerwu błędnego.

Jeżeli nerwy te współpracują ze sobą we właściwy sposób, ich aktywność wspiera spontaniczne zachowania społeczne oraz dobrą komunikację.

Ćwiczenia, które przywracają elastyczność funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego, pomagają opanować chroniczny stres. Ciało, układ nerwowy i emocje nieustannie się dostosowują do zmiennych warunków otoczenia. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji fizycznego lub emocjonalnego zagrożenia, właściwa reakcja fizjologiczna autonomicznego układu nerwowego polega na tymczasowym aktywowaniu pnia współczulnego albo części grzbietowej nerwu błędnego. Dzięki tym zmianom możemy przetrwać. Kiedy niebezpieczeństwo lub zagrożenie mijają, najlepsza opcja to powrót do stanu wcześniejszego.

Celem ćwiczeń jest zachęcenie autonomicznego układu nerwowego do swobodnego, naturalnego powrotu ze stanu stresu (aktywacja pnia współczulnego) czy depresji (aktywność części grzbietowej nerwu błędnego) do stanu zaangażowania społecznego, kiedy tylko warunki zmieniają się na lepsze i odzyskujemy fizyczne oraz emocjonalne poczucie bezpieczeństwa.

 


Źródło: niezalezna.pl

#Nerw błędny

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo