Zmarł Jacek Smagowicz. Zasłużony działacz „Solidarności”, członek Klubu „Gazety Polskiej” w Krakowie

Dziś w Krakowie zmarł Jacek Smagowicz, zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej i NSZZ "Solidarność", członek krakowskiego Klubu "Gazety Polskiej". Miał 79 lat.

Facebook.com/Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie

Historię Jacka Smagowicza przypomina na swoich stronach facebookowych krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Urodził się w 1943 r. w Warszawie. Od lat 60. XX w. zaangażowany w działalność opozycyjną. 

- W 1977 r. uczestniczył w czarnym marszu po śmierci Stanisława Pyjasa. Kolportował pismo bezdebitowe „Robotnik”, zakładał Wolne Związki Zawodowe w krakowskim „Polmozbycie”. Za strajk przeciw wprowadzeniu stanu wojennego został wyrzucony z pracy i internowany - przypomina IPN.

Był działaczem NSZZ "Solidarność", inicjatorem i pierwszym przewodniczącym Komitetu Budowy Symbolicznej Mogiły – Pomnika Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

"W 1990 r. wszedł w skład Wojewódzkiej Komisji Weryfikacyjnej w Krakowie dla byłych funkcjonariuszy SB. Należał do Fundacji Solidarni Solidarnym w Krakowie, w latach 1994-1995 był przewodniczącym Rady Fundacji. Organizował i koordynował pomoc Zarządu Regionu Małopolska „Solidarności” dla Czeczenii, a od 1995 r. wchodził w skład Rady Programowej Czeczeńskiego Ośrodka Informacji w Krakowie. Był współorganizatorem pokojowych manifestacji solidarnościowych i niepodległościowych" - pisze Instytut Pamięci Narodowej.

Od 2016 r. należał do Stowarzyszenia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość”. W 2016 r. założył krakowską Chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

Jacek Smagowicz wchodził w skład Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Krakowie, a także Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych w Krakowie.

Jacek Smagowicz był także członkiem Klubu "Gazety Polskiej" w Krakowie. Wyrazy współczucia rodzinie przekazują redaktor naczelny "Gazety Polskiej", Tomasz Sakiewicz, oraz klubowicze.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, IPN Kraków

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo