Ceny leków pójdą w górę

Tegoroczna podwyżka cen leków będzie bardziej odczuwalna od dotychczasowych? Skok cenowy może mieć miejsce na przełomie kwietnia i maja - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

pixabay.com/jarmoluk

Jak podaje "DGP", w 2021 r. ceny leków pełnopłatnych zdrożały średnio o 7,1 proc., czyli podobnie jak w 2020 r., i za opakowanie trzeba było średnio zapłacić 31,21 zł. Ceny suplementów diety poszybowały w górę o 5,6 proc., wobec 3,1 proc. rok wcześniej, i kosztują średnio 22,18 zł za opakowanie. Najbardziej zdrożały preparaty OTC – o 7,5 proc. w 2021 r. wobec 6,3 proc. w 2020 r. W efekcie średnia cena opakowania wynosi 17,20 zł.

- Dotychczasowe podwyżki nie łamią istotnie trendów. Ceny rosły tak, jak w poprzednich latach, czyli o kilka procent z miesiąca na miesiąc. W tym roku ten trend może się jednak zmienić

 – mówi cytowany przez "DGP" prezes PEX PharmaSequence dr Jarosław Frąckowiak.

- To oznacza, że zmiany cen mogą być dużo bardziej odczuwalne dla konsumentów – podkreśla, dodając, że gwałtowny skok może mieć miejsce już na przełomie kwietnia i maja.

- W praktyce może to oznaczać nawet dwucyfrowe podwyżki rok do roku, co oznaczałoby historyczny wynik pod tym względem. A to dlatego, że dojdzie do kumulacji wielu czynników mających wpływ na cenę produktów na aptecznej półce

 - czytamy w "DGP".

 


Źródło: DGP, niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo