Oficjalne obchody 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Konsulat RP w Nowym Jorku, Instytut Kultury Polskiej oraz Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce upamiętniają 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Obejrzeć będzie można m.in. transmisję uroczystości z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Honorowy patronat nad rocznicowymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

pixabay.com/peter89ba

Jak poinformował Instytut Kultury Polskiej (IKP) transmisję z czwartkowego wydarzenia można obejrzeć o godz. 10 lokalnego czasu na stronie www.auschwitz.org, 77.auschwitz.org, kanale YouTube Miejsca Pamięci, Facebooku i Twitterze. Ze względu na pandemię koronawirusa, w obchodach weźmie udział niewielka grupa gości, głównie ocalałych.

- Jeśli Zagłada, w stosunku do wszystkich innych ludobójstw, wyróżniała się przede wszystkim głęboko programowym, logistycznym, wręcz przemysłowym charakterem, to w Auschwitz osiągnęła swoją kulminację

 - mówił cytowany przez IKP dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

IKP umożliwia też obejrzenie bezpłatnej projekcji pełnometrażowego, częściowo animowanego filmu dokumentalnego o kurierze z Warszawy Janie Karskim w reżyserii Sławomira Grynberga.

- Film opowiada historię członka polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej działał jako kurier i którego misją było informowanie aliantów o zbrodniach nazistów na Żydach w Europie, aby zapobiec Holokaustowi. Jan Karski przedostał się do getta warszawskiego i nazistowskiego obozu przejściowego, a następnie przewiózł swój przerażający raport naocznego świadka okrucieństw do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, mając nadzieję, że wstrząśnie on sumieniem potężnych przywódców, czy - jak ich później nazwał "Lords of Humanity" (władcy ludzkości)” – przypomina IKP

IKP podkreśla, że raz pierwszy w historii Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce realizuje projekt "Pamiętamy o Ocalałych z Holokaustu".

Celem projektu jest upamiętnienie i uhonorowanie Ocalałych z Holokaustu z Nowojorskiego Okręgu Konsularnego specjalnymi listami pisanymi przez uczniów polskich szkół dokształcających. Pozwoli im to na poznanie historii Holokaustu i II wojny światowej z pierwszej ręki.

"Dla młodzieży inicjatywa ta jest jedyną w swoim rodzaju lekcją historii, a dla Ocalałych dowodem na to, że pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat trwa i jest przekazywana kolejnym pokoleniom Polaków i Polonii”

– podkreśla IKP.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo