Kolejne próby forsowania polskiej granicy

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięcioosobowa grupa Irakijczyków przy wsparciu białoruskich służb siłowo forsowała granicę. W patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Dodała, że wszyscy imigranci zostali zatrzymani.

Twitter.com/Straż Graniczna

Rzeczniczka SG poinformowała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych trzy grupy imigrantów próbowały przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską.

- Jedna grupa była pięcioosobowa, druga sześcioosobowa, a w trzeciej było 11 osób. Grupy te próbowały przekroczyć granicę w środę około godz. 3 nad ranem, druga przed godz. 10 i trzecia o około godz. 15

 - podała por. Anna Michalska.

- W grupach były różne nacje. Był na przykład obywatel Nigerii, Ghany, Tadżykistanu, Syrii, Egiptu i Jemenu

- wyliczała.

Wskazała, że próby przekroczenia granicy przez te grupy nie były siłowe.

- Przecinali concertinę i zostali zatrzymani przy linii granicy. Jedna z osób trafiła do szpitala prawdopodobnie z odmrożeniami

 - zaznaczyła.

Przekazała także, że w czwartek około godziny 3.30 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięciu obywateli Iraku siłowo forsowało granicę przy wsparciu białoruskich służb.

- Przecięli concertinę, a w patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami 

- podkreśliła. Dodała, że wszyscy obywatele Iraku, którzy brali udział w siłowym forsowaniu granicy zostali zatrzymani.

Dodała także, że w środę około godziny 12 funkcjonariusze z placówki SG w Michałowie zauważyli próby przejścia osób przez granicę. - Podchodzili pod granicę, a gdy my się pokazywaliśmy, oni się wycofywali - tłumaczyła rzeczniczka SG.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo