Polacy i Amerykanie o bezpieczeństwie w Europie. Ważne rozmowy ministra obrony i szefa sztabu

Szef MON Mariusz Błaszczak i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund Andrzejczak rozmawiali ze swoimi odpowiednikami ze Stanów Zjednoczonych. Głównym tematem było bezpieczeństwo w Europie, szczególnie w kontekście zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę.

Twitter.com/Mariusz Błaszczak

Sytuacja w Europie Wschodniej była tematem telefonicznej rozmowy sekretarza obrony USA Lloyda Austina z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem - poinformował w nocy rzecznik Pentagonu John Kirby.

"Sekretarz obrony Lloyd J. Austin III rozmawiał z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, aby omówić trwający, niesprowokowany rozwój militarny Rosji wokół Ukrainy - napisał Kirby w komunikacie na stronie Pentagonu - Obaj politycy wyrazili niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz nieustanne zaangażowanie w budowanie zdolności obronnych sił ukraińskich".

"Sekretarz Austin i minister Błaszczak wymienili również poglądy na temat wzmocnienia odstraszania wzdłuż wschodniej flanki NATO, podkreślili znaczenie utrzymania jedności NATO i zgodzili się kontynuować ścisłą współpracę w tym krytycznym czasie"

- dodał Kirby.

Rozmowy szefów sztabów

"Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark A. Millley rozmawiał dziś telefonicznie z szefem Sztabu Generalnego RP gen. Rajmundem Andrzejczakiem - napisał w komunikacie rzecznik Połączonych Sztabów płk Dave Butler.

"Obaj przywódcy omówili kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania i podzielili się oceną aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie".

"USA i Polskę łączą silne stosunki obronne - dodał Butler - Polska jest dzielnym sojusznikiem w Europie Środkowej, zaangażowanym w odstraszanie NATO i wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa w Europie i na świecie".

Milley o sytuacji w Europie Wschodniej rozmawiał telefonicznie także z inspektorem generalnym Bundeswehry gen. Eberhardem Zornem.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo