Erdogan krytykuje Putina: Atak na Ukrainę byłby niemądry

"Atak Rosji na Ukrainę byłby niemądrym posunięciem, a gdyby do tego doszło, to Turcja zrobi to co konieczne, jako członek NATO" - oświadczył w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Recep Tayyip Erdogan
fot. Patryk Lubon/Gazeta Polska

W wywiadzie dla tureckiej telewizji NTV Erdogan przekazał, że zaprosił do Turcji prezydenta Rosji Władimira Putina i przyznał, że oczekuje w tej sprawie odpowiedzi z Moskwy. Turecki prezydent wytłumaczył, że gościłby obie strony konfliktu, Ukrainę i Rosję, by na drodze dyplomatycznej doprowadzić do uregulowania konfliktu.

Erdogan odniósł się także do niektórych rosyjskich żądań związanych z kwestiami bezpieczeństwa, wskazując, że do ich rozwiązania potrzeba wszechstronnego dialogu.

W ubiegłym tygodniu turecki prezydent dwukrotnie wyraził chęć zainicjowania spotkania przywódców Rosji i Ukrainy, podkreślając, że jest gotowy pomóc w deeskalacji napięcia między obiema stronami.

Rosja domaga się od USA i innych państw Zachodu prawnych gwarancji nierozszerzania NATO na Wschód, zwłaszcza o Ukrainę, a także wycofania infrastruktury Sojuszu Północnoatlantyckiego do stanu sprzed 1997 roku. Moskwa oskarża przy tym Waszyngton o „dążenie do hegemonii” i tworzenie zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego oraz jej samej. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Recep Tayyip Erdogan #Turcja #Rosja #Ukraina

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo