Niższa wypłata w styczniu? Minister finansów uspokaja: Każda taka osoba dostanie wyrównanie

W przestrzeni publicznej pojawiły się głosy osób, które twierdzą, że w styczniu dostały niższą wypłatę niż w grudniu ubiegłego roku. Minister finansów Tadeusz Kościński zaznacza, że taka sytuacja mogła się zdarzyć. - Każda taka osoba dostanie wyrównanie – zapewnia. Resort prowadzi cykl livechatów i webinarów poświęconych podatkowej części Polskiego Ładu.

Tadeusz Kościński
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Od 8 stycznia br. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r. Zgodnie z nim wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

"Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie niezwłocznie wyrównanie od pracodawcy" – podkreślił minister Kościński. Jednocześnie zachęcił takie osoby do kontaktu z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową.

- Z kolei kadry płacowo-finansowe zapraszam m.in. na livechaty i webinary z naszymi ekspertami czy do bazy Q&A, którą można znaleźć np. na portalu wiecejwportfelach.gov.pl. Cały czas jesteśmy do państwa dyspozycji. Jesteśmy też w stałym kontakcie ze środowiskiem księgowych, producentami oprogramowania do programów kadrowo-płacowych czy doradcami podatkowymi

– powiedział Kościński.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa prowadzą akcję informacyjno-szkoleniową nt. podatkowego Polskiego Ładu. W 2021 r. odbyło się 20 webinarów i szkoleń, w których wzięło udział ponad 24 tys. osób.

- Od stycznia, chcąc pomóc w interpretacji przepisów związanych z podatkowymi aspektami Polskiego Ładu, w tym tych związanych z rozporządzeniem dotyczącym zaliczek, rozpoczęliśmy cykl livechatów i webinarów. Dotychczas wzięło w nich udział ok. 67 tys. uczestników

– poinformował szef resortu finansów.

Organizowane są też webinary dla lokalnej społeczności. Działa infolinia Krajowej Informacji Skarbowej, można kontaktować się również przez formularz online. Z ofertą wsparcia dla przedsiębiorców i nauczycieli telefonicznie kontaktowała się Krajowa Administracja Skarbowa - przekazał resort.

- Informacje o podatkowej reformie, w tym poradniki i bazę Q&A można znaleźć na portalach podatki.gov.pl i więcejwportfelach.gov.pl. Portale są cały czas uzupełniane

- zapewniło Ministerstwo Finansów.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Tadeusz Kościński #Polski Ład

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo