Wielka Brytania zapowiada otwarcie muzeum LGBTQ

Ma ono zostać oddane do użytku wiosną. W budynku na Granary Square w Londynie powstaną cztery galerie, przestrzeń edukacyjna, sklep z pamiątkami i biura. Zarządzanie całością pozostanie w rękach organizacji Queer Britain. Jak czytamy w oświadczeniu: „muzeum będzie sławić historię, osoby i miejsca, które są nieodłączne dla społeczności queer w Wielkiej Brytanii i poza nią”.

biritishmuseum.org

Queer Britain przyjmuje wszelkie darowizny i intensywnie zbiera pieniądze na tę placówkę. Apeluje na swojej stronie: „Każdego dnia tracimy historie i artefakty, potrzebujemy przestrzeni do badania, zrozumienia i sławienia naszych historii”.

Dyrektorem muzeum będzie Joseph Galliano, dyrektor naczelny Queer Britain i były redaktor Gay Times. Grupa doradcza muzeum to m.in. Clare Barlow, szefowa zespołu kuratorskiego w Science Museum Group, Sandy Nairne, była dyrektor National Portrait Gallery w Londynie czy fotograf Robert Taylor. Queer Britain zgromadziło już spore archiwum o lesbijkach i gejach w Wielkiej Brytanii, ich biblioteka liczy około 10 000 tytułów LGBTQ. Inne muzea w Wielkiej Brytanii mają również znaczące archiwa LGBTQ, w tym Muzeum Narodowe w Liverpoolu czy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Muzea państwowe Wielkiej Brytanii od kilku lat czynią w kierunku społeczności LGBTQ przyjazne gesty. British Museum przygotowało specjalny przewodnik, w którym zamieszczono obiekty pod hasłem „Pożądanie, miłość, tożsamość – ślady LGBTQ w historii” (!). Są tu m.in. takie dzieła sztuki jak: Dyskobol, Posąg Ganimedesa, Maska demona Humbaba z eposu o Gilgameszu czy popiersia Hadriana i Antinousa. Nie zabraknie św. Sebastiana opisanego jako… ikona środowisk LGBTQ.

 


Źródło: niezależna.pl

#LGTBQ #Wielka Brytania #muzea brytyjskie

(redakcja)
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo