Był gwiazdą skoków narciarskich, teraz zmaga się z ogromnym problemem. „Jestem alkoholikiem"

Słynny skoczek narciarski 44-letni Janne Ahonen, który niedawno zdobył brązowy medal w mistrzostwach Finlandii, przyznał, że po ośmiu latach abstynecji ma ponownie problemy z chorobą alkoholową.

Autorstwa Miho NL - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3506333

„Jestem alkoholikiem na drodze do wyzdrowienia. Osiem lat udawało się (nie pić alkoholu), ale spotkania wiosną ze znajomymi i kilka piw spowodowały, że problem powrócił“

- powiedział stacji telewizyjne YLE pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech i pięciokrotny mistrz świata.

Ahonen postanowił, że zwróci się po profesjonalną pomoc.

„Myślałem, że dorosłem, zmądrzałem, ale tak nie było. Natychmiast wpadłem w to z powrotem. Musiałem stłumić swoją dumę i szukać pomocy z zewnątrz“

- dodał skoczek, przyznając ze sukcesy w karierze sportowej spowodowały, że zachowywał się jak gwiazda rocka i ukrywał chorobę.

Przypomniał wypadek na słoweńskiej Letalnicy w 2005 r., gdy nie ustał skoku na mamuciej skoczni, po tym jak wylądował na 240 metrze i uderzył plecami oraz głową w zeskok. Odmówił wówczas transportu do szpitala, by badania krwi nie ujawniły resztek alkoholu w organizmie.

Ostatnie jego wyczyny na skoczni w Lahti spowodowały, że w Finlandii pojawiły się pytania o udział Ahonena w igrzyskach. Spekulacje zostały szybko zdementowane przez samego zainteresowanego. Owszem, utytułowany zawodnik do Pekinu się wybiera, ale w roli komentatora telewizyjnego.

Ahonen, 36-krotny triumfator zawodów PŚ, kończył karierę kilkukrotnie. Po raz pierwszy w 2008 roku, potem w 2011 r. Wrócił jednak do skoków i brał udział w igrzyskach w Soczi (2014) i Pjongczangu (2018).

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo