„Trwa nagonka na Niemcy” - twierdzi Kropiwnicki. Po racjonalnych argumentach... zmienił temat

Można powiedzieć, że ten rząd naprawia błędy Macierewicza i przystępuje do Eurokorpusu. Ten rząd od sześciu lat odpowiada za polską politykę zagraniczną i to, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, powinno się wydarzyć 3-4 lata temu - mówił w programie "#Jedziemy" gość Michała Rachonia, poseł PO Robert Kropiwnicki. Zarzucił również, że w Polsce trwa nagonka na Niemcy. Po racjonalnych argumentach prowadzącego stwierdził jednak, że... nie chce o tym rozmawiać.

TVP Info/printscreen

Czy Platforma Obywatelska zmieniła swój sposób myślenia na temat konstrukcji muru na granicy polsko-białoruskiej? - pytał redaktor Michał Rachoń swojego gościa.

Od początku uważamy, że granicy trzeba chronić i to jest absolutnie poza sporem. Ona musi być chroniona skutecznie i mamy pretensje do rządu, że nie jest skutecznie chroniona i zanim przejdziemy do samej konstrukcji i jej budowy, to przypomnijmy, że jest to kwestia polityki międzynarodowej. I my jesteśmy praktycznie w ogóle nieobecni jeżeli chodzi o negocjacje międzynarodowe, czy to z Białorusią, czy w sprawie Ukrainy. Polski minister spraw zagranicznych w praktyce nie istnieje. Polski premier, czy prezydent nie uczestniczą w najważniejszych rozmowach. I to jest wielki problem

- stwierdził Kropiwnicki.

Polska została zaproszona do formatu Eurocorps czyli takiego decydującego nie tylko w NATO, ale i innych międzynarodowych gremiach. Do gremium, w którym od lat spotykają się przywódcy Niemiec, Wlk. Brytanii, Francji, Włoch i również Polski. Dołączenie Polski do tego gremium jest czymś zupełnie nowym. Czy nie uważa pan, że jest to jednak efekt skutecznie prowadzonej polityki zagranicznej, nawet pomimo sporów, w których Polska pozostaje przynajmniej z częścią swoich partnerów w Unii Europejskiej? - zwrócił uwagę prowadzący.

Polityk Platformy Obywatelskiej stwierdził jednak, że stało się to... za późno.

Można powiedzieć, że ten rząd naprawia błędy Macierewicza i przystępuje do Eurokorpusu. Ten rząd od sześciu lat odpowiada za polską politykę zagraniczną i to, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, powinno się wydarzyć 3-4 lata temu i to jest ogromny kłopot, że przez lata byliśmy osamotnieni

- stwierdził Kropiwnicki.

- To jest właśnie nieszczęście, że dopiero, kiedy kryzys się pojawił, to my zaczęliśmy szukać sojuszników - dodał.

My z wszystkimi sąsiadami jesteśmy prawie cały czas pokłóceni. Już nie mówiąc o wielkiej nagonce na Niemcy. Zamiast szukać porozumienia z sąsiadami, to my cały czas robimy wszystko, żeby konflikt pogłębiać

- przekonywał poseł PO, który stwierdził ponadto, że w Telewizji Polskiej trwa nagonka na Niemcy. To tego zarzutu odniósł się redaktor Rachoń.

Nie ma żadnej nagonki na Niemcy w telewizji TVP, natomiast w wielu różnych mediach na świecie trwa poważna dyskusja o tym, jaką w istocie politykę prowadzi Republika Federalna Niemiec. Jeżeli krytykujemy, albo zastanawiamy się po co RFN chce stworzyć z Europy de facto państwo federalne i dlaczego znajduje się to w zapisach koalicyjnych, to jest to fundamentalne pytanie. Jeżeli stawiamy pytanie o to, z jakiego powodu Niemcy nie zgadzają się na reeksport broni na Ukrainę - to są fundamentalne pytania, a nie nagonka.

Kropiwnicki odparł na to, że... wolałby jednak zająć się naszą polityką zagraniczną, a nie Niemiecką.

 

 


Źródło: niezalezna.pl,

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo