Co z obostrzeniami w Austrii? Władze podzielone w sprawie zniesienia restrykcji

Minister zdrowia Austrii Wolfgang Mueckstein odrzuca łagodzenie przepisów dotyczących walki z pandemią w kraju, choć niedługo w życie ma wejść obowiązek powszechnego szczepienia przeciwko Covid-19.

pixabay

Obecnie obowiązujące restrykcje powinny pozostać tak długo, jak będzie to konieczne z epidemiologicznego punktu widzenia – oświadczył Mueckstein po wtorkowym spotkaniu z ekspertami w ministerstwie zdrowia.

Dodał, że przynajmniej na razie nie ma co myśleć o łagodzeniu zasad.

Do rozluźnienia restrykcji w związku z wprowadzeniem od początku lutego powszechnego obowiązku szczepień wzywają przedsiębiorcy, a także przedstawiciele opozycji – podkreśla portal Vienna Online.

O zakończenie lockdownu dla niezaszczepionych, a także zniesienie obowiązującej wciąż godziny policyjnej apelują m.in. opozycyjna skrajnie prawicowa FPOe oraz liberalna partia NEOS. Branży handlowej zależy także na zakończeniu kontroli na terenie sklepów certyfikatów 2G, czyli dokumentów potwierdzających zaszczepienie lub przechorowanie Covid-19.

Mueckstein podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że wraz z ekspertami regularnie sprawdza, czy środki bezpieczeństwa nadal są koniecznie.

- Jesteśmy wciąż w centrum fali wariantu Omikron, liczba infekcji pozostaje w tym momencie bardzo wysoka

- zaznaczył minister. 

Teraz ważne jest, aby przerwać łańcuch zakażeń” - dodał szef resortu zdrowia i potwierdził, że trudna sytuacja jest w dwóch-trzech krajach związkowych, natomiast pozostałe „radzą sobie bardzo dobrze”.

We wtorek poinformowano o 24 946 nowych zakażeniach koronawirusem w Austrii, a także 19 kolejnych zgonach. Wzrosło także obłożenie w szpitalach – obecnie na oddziałach przebywa 1284 pacjentów z Covid-19, o 84 więcej niż dzień wcześniej. Na oddziałach intensywnej terapii jest 189 osób - wzrost o dwie od poprzedniej doby.

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo