RARS: Rozdysponowaliśmy 13,5 tys. kuracji molnupirawirem

Dotychczas Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wydała do placówek leczniczych 13,5 tys. kuracji lekiem przeciwwirusowym do wczesnego leczenia COVID-19. - Z dotychczasowych dostaw do rozdysponowania pozostało jeszcze 3,5 tys. kuracji. W lutym dotrze kolejna partia dla 17 tys. pacjentów – powiedział prezes RARS Michał Kuczmierowski.

pixabay.com/HalGatewood

- Od wczoraj, czyli od momentu, gdy placówki POZ otrzymały uprawnienia do zamawiania tego leku do RARS zgłosiło się 55 podmiotów. Do tej pory otrzymaliśmy 17 tys. kuracji, z czego 13,5 tys. kuracji już rozdystrybuowaliśmy. Pozostało jeszcze 3,5 tys. – przekazał Kuczmierowski.

Prezes RARS przypomniał, że do tej pory molnupiravir przeznaczony był do leczenia szpitalnego, ale zapadła decyzja, że lekarze rodzinni otrzymają również uprawnienia do przepisywania go. To lek doustny, w formie tabletek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Stosowany jest w Polsce od początku stycznia.

- Decyzją Ministerstwa Zdrowia molnupiravir jest obecnie dostępny również w leczeniu pozaszpitalnym

 – powiedział.

Dodał, ze kolejna dostawa - 17 tys. kuracji - powinna pojawić się na początku lutego.

- Prawdopodobnie będzie to przyszły tydzień. Czekamy na termin od producenta - zaznaczył.

Równocześnie przypomniał, że placówki POZ mogą rejestrować się przez najbliższy oddział NFZ albo na infolinię Centrum e-Zdrowia pod numerem 19239. Otrzymują wtedy dostęp do System Dystrybucji Szczepionek (SDS), przez który zgłaszają swoje zapotrzebowanie na lek.

- To dzieje się faktycznie od ręki. Musimy po prostu zweryfikować placówkę, sprawdzić czy jest w systemie, potwierdzić osobę kontaktową

 – wyjaśnił prezes RARS.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo