Fuzja PKN Orlen z Lotosem i PGiNG. Co na to komisja ds. służb specjalnych?

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacjami resortów, służb specjalnych o fuzji PKN Orlen z Lotosem i PGiNG i jej wpływie na bezpieczeństwo narodowe - oznajmił po dzisiejszym posiedzeniu przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS).

Zdjęcie ilustracyjne
Piotr Galant/Gazeta Polska

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się we wtorek z informacjami ministra koordynatora służb specjalnych, ministra aktywów państwowych, szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu oraz przedstawicieli zarządów spółek na ten temat.

"Z perspektywy bezpieczeństwa narodowego fuzja jest korzystna dla firm i dla Polski. To połącznie gwarantuje większe bezpieczeństwo energetyczne i paliwowe państwa"

- powiedział Andzel.

"Zapoznaliśmy się z tymi informacjami jako komisja. Trzeba powiedzieć, że dobrze, że ta fuzja sią dokonała, to jest w interesie państwa, a także rozwoju spółek. Tworzona jest duża spółka, która gwarantuje to bezpieczeństwo krajowe. Po fuzji firma będzie się rozwijała i po konsolidacji będzie miała europejski, a nawet światowy wymiar"

- dodał.

Od maja 2021 obowiązuje umowa o połączniu PKN Orlen, Grupy Lotos oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ze Skarbem Państwa, na podstawie której PKN Orlen przejmie kontrolę nad Lotosem i PGNiG. PKN Orlen ma przejąć cały majątek Grupy Lotos oraz PGNiG.

PKN Orlen spodziewa się finalizacji fuzji z Grupą Lotos na przełomie czerwca i lipca 2022 roku. Również do połowy roku powinna potrwać operacja reorganizacji PGNiG, co następnie powinno ułatwić prowadzone połączenie z PKN Orlen i Grupą Lotos.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo