CBŚP rozbiło międzynarodowy kanał przemytników

Liczne ilości broni palnej, amunicji oraz narkotyków zabezpieczyli funkcjonariusze CBŚP w toku śledztwa prowadzonego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Do sprawy zatrzymano 4 osoby w Polsce i 3 w Szwecji. Czynności prowadzone były przy współpracy z oficerem łącznikowym na kraje skandynawskie.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Postępowanie w tym zakresie prowadziła wcześniej Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu. Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy, po przejęciu śledztwa przez rzeszowskich prokuratorów, zwrócono się do organów ścigania w Szwecji, przy wsparciu prokuratora z Eurojust oraz oficera łącznikowego na kraje skandynawskie.

"Postępowanie rozpoczęło się od zabezpieczenia przez służby szwedzkie transportu 10 Glocków z amunicją i magazynkami. W toku dalszych czynności ustalano, że z Polski do Szwecji biegnie kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków. Kanał został zorganizowany przez obywateli Polski działających w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami odurzającymi. Przemyt był prowadzony pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów np. części samochodowych."

- informuje Prokuratura Krajowa.

W dalszym toku śledztwa ustalono, że grupa planuje kolejny przemyt. W związku z działaniami funkcjonariusze udaremnili przerzut 2 kg klofedronu, zabezpieczając narkotyki o czarnorynkowej wartości ok. 80 tyś. zł.

"Podczas próby kolejnego przemytu policjanci przejęli 3 jednostki broni maszynowej, 140 sztuk amunicji, tłumik i magazynki. Nielegalny towar miał przepłynąć przez Morze Bałtyckie do Szwecji. Był ukryty w silniku samochodowym, specjalnie przygotowanym do przemytu z usuniętymi wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi. Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczenia w postaci samochodu oraz 17 tysięcy złotych w gotówce."

- czytamy w komunikacie.

Na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego zabezpieczono łącznie 70 sztuk amunicji, 2 magazynki, amfetaminę, marihuanę, MDMA oraz stację radiową mogącą służyć do nasłuchu policyjnych częstotliwości.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił czterem zatrzymanym osobom zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 § 2 kk, posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 § 2 kk oraz wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec wszystkich podejrzanych  zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 


Źródło: prokuratura krajowa, niezalezna.pl

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo