Inna droga ku oczyszczeniu

Kościół w Portugalii i w Hiszpanii, choć w obu krajach podjęto decyzję o konieczności zbadania i rozliczenia problemów związanych ze skandalami z molestowaniem oraz tuszowaniem molestowania nieletnich, idą odmiennymi drogami.

Kościół w Portugalii podjął decyzję o powołaniu jednej niezależnej komisji, która miałaby zbadać wszystkie przypadki. W skład komisji wejść mają ludzie świeccy, m.in. prawnicy, sędziowie, pracownicy socjalni, psychologowie oraz dziecięcy neuropsychiatrzy, a mottem przyświecającym ich pracom będzie krótkie sformułowanie: „Dać głos ciszy”. Komisja ma zakończyć prace raportem do końca tego roku. W Hiszpanii biskupi wybrali odmienną drogę, o której poinformowali papieża Franciszka. Jak podkreślał w rozmowie z dziennikarzami kardynał Juan José Omella z Barcelony, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, w tym kraju nie ma planów powołania jednej niezależnej komisji, jak w Niemczech, Francji czy sąsiedniej Portugalii. Zamiast tego w każdej diecezji ma powstać niezależna komisja. Mniejsze diecezje, które nie mają środków, by powołać takie komisje, w których nie ma wystarczająco dużo ekspertów, mają otrzymać pomoc od Konferencji Episkopatu. Swoje komisje mają powołać także poszczególne zgromadzenia.

Można zadać pytanie, który z pomysłów jest lepszy? Moim zdaniem – jedna ogólnokrajowa komisja, pozwala ona bowiem dostrzec i zrozumieć skalę zjawiska. Nie jest też dla mnie jasne, czy w wypadku, gdy sprawa ciągnie się długo, a ból ofiar jest ignorowany, to własna diecezja jest najlepszym miejscem, gdzie zgłaszane mają być problemy.

Niezależnie jednak od tych zastrzeżeń, muszę powiedzieć, że jeśli nie da się powołać jednej komisji, to powołanie wielu też jest dobrym wyjściem. A jeśli nie mogą być one powołane w każdej diecezji, to dobrze by było uruchomić je choć w niektórych. Dobrze by było również, aby odważyły się na to choćby niektóre polskie diecezje (a te, które już to zrobiły, by aktywnie o tym opowiedziały).
 

 


Źródło:

Tomasz P. ­Terlikowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo