W sieci będzie bezpieczniej? Cieszyński ujawnia: Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami

Rząd planuje wprowadzić rozwiązania, które ograniczą spoofing, czyli podszywanie się pod cudze numery telefonów - ujawnił w programie #Jedziemy sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński. W jego ocenie, należy wyjaśnić tego typu ostatnie ataki, które dotknęły m.in. Pawła Wojtunika i jego rodzinę.

Janusz Cieszyński i Michał Rachoń
fot. TVP Info

Były szef CBA Paweł Wojtunik poinformował, że po tym, gdy ktoś podszył się pod jego numer, zadzwonił do jego córki i powiedział, że jej tata nie żyje, zawiadomił prokuraturę w sprawie włamania na jego telefon komórkowy. Dodał, że on i córka zeznawali już w tej sprawie. Zapowiedział, że zrobi wszytko, by znaleźć sprawców.

O ostatnich atakach rozmawiano w porannym programie #Jedziemy. Michał Rachoń gościł sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński.

- Myślę, że jest tak, że mamy kogoś, kto widzi doskonale co się dzieje w polityce i żeby te ataki odnosiły skutek, tę wiedzę wykorzystuje. Nie mamy wiarygodnych informacji, kto jest autorem tego ataku, a wiarygodność traci się tylko raz: jeżeli raz powiemy, że ktoś stoi za atakiem, a będzie odwrotnie, to wiarygodność stracimy

- stwierdził.

Jak podkreślił, dużo pewniejsze informacje dotyczą ataku hakerskiego na skrzynkę mailową ministra Michała Dworczyka. Tu jednoznacznie pojawia się trop wschodni. - Polska dostarczyła dowodów, że 27 krajów UE wydało oświadczenie, że za tymi atakami stoi Rosja - powiedział Cieszyński.

"Jakiego rodzaju dane mogą o tym świadczyć?" - dopytywał prowadzący rozmowę Michał Rachoń. Cieszyński odpowiedział:

Przede wszystkim kwestie techniczne, które pokazują, że czasami zostawia się ślady. Nawet można powiedzieć, że zostawia się je bardzo często, bo tych śladów może być bardzo duża gama. Czasami zostawi się coś, co sprawia, że te powiązania są oczywiste.

Minister Cieszyński wskazał, że podszycie się pod konkretny numer telefonu to koszt kilku dolarów, stąd skala takich działań może być duża. - Trzeba wyjaśniać, co się mogło wydarzyć, ale trzeba to robić w sposób wiarygodny, bo druga strona na to czeka, że zbyt szybko i zbyt pochopnie przypiszemy odpowiedzialność - powiedział Cieszyński, wskazując na działania niektórych przedstawicieli opozycji:

Na przykład pan Roman Giertych pisał ostatnio, że w jego ocenie za atakami typu spoofing stoi polski rząd. Nie ma na to jakichkolwiek dowodów, bo to nie jest prawda (...) Pracujemy nad procedurami, jak sprawców tego typu przestępstw wykrywać.

Sekretarz stanu w KPRM zapowiedział również propozycje rozwiązań pozwalających rozpoznać połączenie zaufane od niezaufanych. Jeżeli chodzi o pocztę elektroniczną, planuje się wprowadzić zabezpieczenia, które ograniczą podszywanie się pod adresy e-mail.

 Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

 

#Janusz cieszyński #cyberbezpieczeństwo #KPRM

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo