Paliwo w Polsce będzie jeszcze tańsze! Obajtek zapowiada działania w sprawie obniżek

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że polski czempion szybko będzie implementował obniżkę VAT z 23 do 8 proc. zapowiedzianą przez premiera Mateusza Morawieckiego. - W Polsce paliwo będzie jeszcze tańsze - powiedział na antenie Radiowej Jedynki.

n/z Daniel Obajtek fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział od 1 lutego obniżkę VAT z 23 do 8 procent. - To bardzo ważne dla całej gospodarki, bo paliwo jest cenotwórcze  - powiedział w radiowej Jedynce prezes Orlenu, zapowiadając, że obniżka VAT ma szybko znaleźć odzwierciedlenie w niższych cenach na stacjach benzynowych.

Najtaniej w Europie 

Podkreślił, że "już teraz w Polsce mamy najtańsze paliwo w Europie". Wspomniał też, że Niemcy przyjeżdżają, by zaopatrywać się na polskich stacjach.

Prezes Orlenu dodał, że jego spółka zakupiła 19 mln praw do emisji dwutlenku węgla po 23 euro. - W tej chwili są one warte po 80 euro. A my dzięki temu zakupowi możemy utrzymywać niskie ceny paliwa  - poinformował.

Plan Obajtka

Według Daniela Obajtka cena paliw w 80 proc. zależy od posunięć strony rządowej, a w 20 proc. od Orlenu. Zapewnił, że paliwowej spółce nie zależy na wysokich cenach.

- Ja mam prowadzić firmę tak, by generowała zyski, ale je się nie zawsze wypracowuje marżą, można też szerokim wolumenem sprzedaży

- powiedział.

Fuzja

Na antenie radiowej Jedynki prezes Orlenu zapewnił, że umowy z koncernami MOL i Saudi Aramco, zostały zawarte, by można było połączyć spółki Orlen i Lotos, i "zapewnić im przyszłość".

- Od 2035 roku w Europie mają być tylko silniki zeroemisyjne. Jaka więc byłaby przyszłość Lotosu jako rafinerii?

-powiedział Obajtek. Jego zdaniem "przez zwykłe politykierstwo, lokalne interesy" państwo polskie przez 30 lat nie potrafiło połączyć tych dwóch spółek. - Przez to dwie firmy mające jednego właściciela konkurowały ze sobą i automatycznie nie mogły intensywnie się rozwijać - dodał.

Powiedział, że powstanie podmiot, który będzie miał większy zasięg, siłę inwestycyjną i zdecydowanie większe możliwości konkurowania, także na rynkach zewnętrznych. Dowodem na słuszność tej decyzji ma być pozytywna reakcja giełdy.

Oskarżenia

- Nigdzie nie kryją się Rosjanie - zapewnił prezes Orlenu Daniel Obajtek, komentując umowy sprzedaży części majątku Lotosu. - Im ktoś częściej opowiada o Rosjanach, tym bardziej prorosyjską politykę prowadzi - dodał.

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo