Kolejna wielka strata! Zmarła Janina Traczykówna - Michasia z "Nocy i dni". Miała 91 lat

Zmarła wspaniała aktorka Janina Traczykówna; stworzyła wiele wspaniałych ról, ale widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako Michasię z "Nocy i dni” oraz ról w "Misiu" czy "Brunecie wieczorową porą" – przekazał w niedzielę Związek Artystów Scen Polskich.

Kadr z filmu "Milczące ślady"
You Tube

- Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wspaniałej aktorki - Janiny Traczykówny. Artystka stworzyła wiele wspaniałych ról, jednak widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako Michasię z "Nocy i dni" oraz ról w "Misiu" Stanisława Barei czy w "Brunecie wieczorową porą". Była wieloletnią członkinią ZASP. Spoczywaj w pokoju

– głosi wpis w mediach społecznościowych ZASP.

Barbara Horawianka wspominała, że Janina Traczykówna "chciała jeszcze żyć, cieszyła się każdym na wiosnę zielonym listkiem, na który patrzyła". "To ja miałam odejść pierwsza, taka była umowa. Spotkało ją to, czego najbardziej się bała" – powiedziała aktorka.

Horawianka podkreśliła: "mogę o niej mówić w samych superlatywach". "Była cudownym, wspaniałym i najpiękniejszym człowiekiem, jakiego znałam. Była człowiekiem o nieskończonej dobroci, ale także nieśmiałości, a równocześnie wielkości" – wskazała. "Byłyśmy w wielkiej przyjaźni od naszego poznania, czyli od mojego przyjazdu do Warszawy, od 1963 roku" – wspomniała.

Zaznaczyła także, że Janina Traczykówna była "wielką i wspaniałą aktorką". "Z Traczykówną byłam dwanaście lat w jednym teatrze – w Teatrze Dramatycznym w Warszawie" - przypomniała. "Pracowałyśmy razem na te dwanaście lat w jednej tylko sztuce, zawsze się gdzieś mijałyśmy" - dodała. Horawianka wyjaśniła, że była to sztuka o Emilii Plater.

Aktorka powiedziała także, że "chociaż nie widziałyśmy się od początku pandemii, ponieważ nie mogłyśmy do siebie wzajemne przyjechać, jednak rozmawiałyśmy telefonie codziennie i to przynajmniej dwa razy dziennie". "Co można powiedzieć więcej, jak się traci taką przyjaciółkę? Za chwilę się spotkamy, mocno w to wierzę. To jest wielkie pospieszenie" – powiedziała Barbara Horawianka.


Janina Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 r. we Włodawie nad Bugiem. W latach 1955-92 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, wcześniej od debiutu - w Szczecinie. Wystąpiła m.in. w filmach: "Ludzie z pociągu", "Walet pikowy", "Noce i dnie", "Brunet wieczorową porą", "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", czy w pierwszym serialu polskiej telewizji "Barbara i Jan" z 1965 wspólnie z Janem Kobuszewskim.

Portal filmpolski.pl, prowadzony przez łódzką szkołę filmową, informuje w biogramie artystki, że wydział aktorski PWST w Warszawie skończyła w 1953 roku, a w listopadzie tego samego roku miała swój debiut teatralny. W latach 1955-92 była aktorką stołecznego Teatru Dramatycznego. Wystąpiła m.in. w filmach: "Ludzie z pociągu", "Walet pikowy", "Noce i dnie", "Brunet wieczorową porą", "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo