Będą kolejne wspólne projekty PiS i Kukiza. Czego będą dotyczyły tym razem?

W ramach współpracy pomiędzy Kukiz'15 i PiS w Sejmie pojawią się niebawem kolejne projekty. Jak przekazał mediom poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, będą one dotyczyły wyborów do izb rolniczych, kwestii rolniczych związków zawodowych, a także opieki nad zwierzętami i czipowania oraz kastrowania psów.

Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Skupili się na rolnikach

W czwartek politycy Kukiz'15 Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko spotkali się z wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem, z którym rozmawiali na temat kolejnych projektów ustaw, które w ramach umowy programowej z PiS mają wspólnie złożyć w Sejmie.

Pierwsza propozycja, która była omawiana z ministrem Kowalczykiem, dotyczyła izb rolniczych. "W tej chwili do wyborów do izb chodzi 1-2 procent rolników" - powiedział Sachajko.

Samorząd, który powinien reprezentować rolników, który ma bardzo duże uprawnienia i pieniądze rolników, bo rolnicy płacą na izby, jest wybierany przez garstkę ludzi. Chcemy, aby wybory do izb były przeprowadzane przez Państwową Komisję Wyborczą w trakcie wyborów prezydenckich

 - poinformował Sachajko. Dodał przy tym, że w propozycji izby miałyby większe kompetencje.

Związki niezależne od ministra

Ponadto projekt zmieniałby także funkcjonowanie związków zawodowych, które byłyby finansowane niezależnie od ministra rolnictwa. "W tej chwili każdy minister sobie 'kupuje' związki, bo jak daje im pieniądze, jakieś prace zlecone, to znaczy, że je kupuje i one muszą się kłaniać przed ministrem, a nie przed rolnikami" - mówi polityk Kukiz'15.

Chcemy, aby rolnicy sami decydowali przy płaceniu podatku rolnego, na jaki związek chcą przekazać 1 procent swojego podatku rolnego

 - dodał i wskazał, że związki, które mogłyby się ubiegać o dofinansowanie musiałyby działać przynajmniej 10 lat.

Zatroszczyć się o zwierzęta

Drugą propozycją, o której politycy rozmawiali w resorcie, dotyczy rozwiązania problemu bezdomności zwierząt, głównie psów. "Trzeba wprowadzić odpowiedzialność właścicieli za zwierzę" - mówił Sachajko. "Zwierzę musi być zaczipowane, żeby było wiadomo, czyje to zwierzę" - dodał. Według niego ograniczy to sytuacje, że ktoś "kupuje psa, a po miesiącu, roku czy dwóch" dochodzi do wniosku, że "pies jest brzydki, trzeba się nim opiekować, wychodzić z nim czy zrobić z nim coś w czasie urlopu" i go porzuca.

Zgodnie z projektem, ma zostać utworzona baza danych zwierząt i wyszukiwarka po numerach czip. "Zwierzę będzie już przypisane" - podkreślił.

Założenia mają dotyczyć także kwestii kastracji psów. "Jak zwierzę ma być zwierzęciem towarzyszącym, a nie hodowlanym, to powinno być ono wykastrowane" - przekazał Sachajko. "Chcemy dać zachętę dla ludzi, żeby chcieli to zrobić - osoby, które wykastrują i zaczipują swoje zwierzę - będą zwolnione z podatku od zwierzęcia" - dodał. W 2021 roku podatek od posiadania psa wynosił 135 zł za rok.

Polityk Kukiz'15 przekazał, że rozwiązania są już gotowe i będą złożone najpewniej w przyszłym tygodniu. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Kukiz 15 #Paweł Kukiz #PiS #Prawo i Sprawiedliwość #Jarosław Sachajko #Henryk Kowalczyk #zwierzęta #rolnictwo

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo