Jeden z ważniejszych organów człowieka – wątroba. Jak pomóc w regeneracji wątroby?
Wątroba jest bardzo ważnym organem wewnętrznym człowieka. Organ ten bierze udział w detoksykacji substancji szkodliwych dla organizmu, jest odpowiedzialna za metabolizm, magazynuje żelazo i niektóre witaminy (A, D, K) oraz bierze udział w syntezie wielu ważnych związków, np. czynników krzepnięcia krwi.

Co szkodzi wątrobie?
Wątroba sama w sobie bardzo szybko się regeneruje, jednak z czasem ta regeneracja może już nie wystarczać i dochodzi do choroby.
Wątroba posiada przede wszystkim funkcje odtruwające i ciągle narażona jest na wiele szkodliwych czynników. Jednym z tych czynników są leki. Duża część z nich jest w tym organie metabolizowana, a ich dłuższe przyjmowanie może obciążać wątrobę. Może dojść do zjawiska poligragmazji.
Kolejny czynnik, który w bardzo dużym stopniu szkodzi wątrobie to alkohol. Uszkodzenie narządu przebiega etapowo, od najczęstszego stłuszczenia wątroby, przez jej zapalenie, aż po marskość.
Niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej prowadzą do otyłości i czasem do cukrzycy. Jest to kolejny punkt szkodliwy dla wątroby. Może tutaj dojść do tzw. niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Wątrobie zaszkodzić może również: wirusowe zapalenia wątroby, zatrucie pleśnią czy metalami ciężkimi.
Objawy uszkodzenia wątroby
-
ból w prawej części nadbrzusza – określany przez pacjentów jako „ból wątroby”,
-
wzdęcia
-
osłabienie,
-
nudności, wymioty,
-
brak apetytu,
-
spadek masy ciała,
-
spadek libido,
-
ginekomastia,
-
czasem występuje żółtaczka
Warto wiedzieć, że wątroba nie boli, gdyż nie ma nerwów czuciowych. Ból powoduje powiększenie organu i podrażnienie błony surowiczej.
Jak najlepiej regenerować wątrobę?
Za chorą wątrobę odpowiadamy my sami i jest to skutek złych nawyków żywieniowych. Jeżeli zostanie stwierdzone zaburzenie pracy tego organu wówczas najlepiej jest przejść na dietę wątrobową. Taka dieta pomoże w zahamować rozwój, a nawet wyleczyć.
Zasady diety wątrobowej
- potrawy powinny być lekkostrawne z jak najbardziej ograniczoną ilością tłuszczu – przyczynia się to do jak najmniejszego wykorzystania wątroby w procesie trawienia.
- należy spożywać 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 3 dużych.
- posiłki należy spożywać powoli bez pośpiechu – zapobieganie to zjadaniu zbyt dużych porcji.
- wybierajmy produkty świeże – przeterminowane lub nieświeżo wyglądające produkty mogą zawierać toksyny, które uszkodzą wątrobę.
- należy wykluczyć alkohol, mocną kawę i herbatę
- odpowiednia ilość białka – to ono przyspiesza proces regeneracji. Ważne jest chude mięso oraz ryby, które zawierają kwasy omega-3.
- ogranicz ilość błonnika – ten wskazany w większości diet składnik tutaj jest raczej niemile widziany. Jego spożycie może nasilić objawy chorej wątroby, tj. wzdęcia i biegunki.
Przy uszkodzeniach wątroby lub w momencie chęci jej regeneracji należy pamiętać o aktywności fizycznej. Sport pomaga w zredukowaniu masy ciała oraz zwiększa wrażliwość na insulinę. Dodatkowo ćwiczenia przyspieszają proces likwidacji stłuszczenia wątroby. Półgodzinny spacer trzy razy w tygodniu może dać dobry rezultat.
Źródło: Gemini.pl, niezalezna.pl

