Morawiecki podczas konferencji zwrócił się do Tuska. „Proszę coś z tym zrobić”

Proszę coś z tym zrobić, proszę nakłonić swoich kolegów z Niemiec, z Holandii, żeby zrezygnowali z tego bardzo szkodliwego projektu, który daje narzędzie prezydentowi Putinowi do dalszego podnoszenia cen - zwrócił się do Donalda Tuska podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej - w kontekście kryzysu gazowego i podwyżek cen ten surowca - że Niemcy z Rosją postanowiły zbudować drugą nitkę Gazociągu Północnego.

- Projekt bardzo mocno wspierany przez Europejską Partię Ludową, panie Donaldzie (Tusku) to pan jest szefem Europejskiej Partii Ludowej, o ile wiem. Proszę coś z tym zrobić, proszę nakłonić swoich kolegów z Niemiec, z Holandii, żeby zrezygnowali z tego bardzo szkodliwego projektu, który daje narzędzie prezydentowi (Rosji Władimirowi) Putinowi do dalszego podnoszenia cen

- zwrócił się do Tuska Morawiecki.

- Apeluję do Europejskiej Partii Ludowej, żeby zrezygnowała z projektu Nord Stream 2 - powtórzył premier.

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski, została zakończona we wrześniu br. Nord Stream 2 musi jednak jeszcze zostać zatwierdzony do użytkowania przez organy regulacyjne Niemiec i UE. Przewiduje się, że proces certyfikacji Nord Stream 2 zostanie zakończony nie wcześniej niż przed końcem pierwszego półrocza 2022 r.

Na początku stycznia sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że gazociąg nie zostanie uruchomiony, jeśli Rosja zdecyduje się na wznowienie agresji przeciwko Ukrainie. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo