Niemcy zbliżają się do Chin, mimo obaw USA

W rozmowie przez łącze wideo szefowie dyplomacji Chin i Niemiec zapowiedzieli pogłębienie współpracy w wielu dziedzinach – podały w piątek chińskie media. Mimo napięć geopolitycznych i pandemii niemiecko-chiński handel osiągnął w 2021 roku rekordową wartość.

Xi Jinping
By DoD photo by Erin A. Kirk-Cuomo fot. via wikimedia.org original by flickr

Czwartkowa wideokonferencja była pierwszą rozmową ministra spraw zagranicznych Chin Wanga Yi z nową szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, odkąd w grudniu objęła ona to stanowisko – wynika z relacji państwowego chińskiego dziennika „Global Times”.

Wang oświadczył, że jako wszechstronni partnerzy strategiczni, Chiny i Niemcy powinny w dalszym ciągu być wzorem obustronnie korzystnej współpracy, przewodzić relacjom Chiny-UE i promować „nowy rodzaj relacji międzynarodowych” – przekazała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Chiński minister podkreślił, że mimo pandemii Covid-19 w ubiegłym roku handel pomiędzy Chinami a Niemcami osiągnął rekordową wartość, co według niego pokazało odporność dwustronnych relacji handlowo-gospodarczych i dowiodło, że gospodarki obu krajów są wobec siebie komplementarne.

Chiny i Niemcy powinny otworzyć nowe obszary współpracy w takich dziedzinach jak technologie cyfrowe, telekomunikacja, handel usługami, nauka i technika rolnicza i „zielony rozwój” – powiedział Wang, zapraszając niemieckie firmy do zwiększenia inwestycji w Chinach.

Baerbock oświadczyła, że strona niemiecka pozostaje oddana budowie stabilnego partnerstwa z Chinami i w dalszym ciągu będzie szanowała politykę „jednych Chin” – podała Xinhua, odnosząc się do zasady, zgodnie z którą Pekin wymaga od innych stolic, aby nie uznawały formalnie niepodległości Tajwanu i nie utrzymywały z nim stosunków dyplomatycznych.

Rozmowa szefów MSZ drugiej i czwartej gospodarki świata pod względem wielkości odbyła się w czasie narastających napięć pomiędzy Chinami a Zachodem, szczególnie USA. Waszyngton zarzuca Pekinowi ludobójstwo w Sinciangu, ograniczanie autonomii Hongkongu, zastraszanie innych stolic w regionie i agresywne zamiary wobec Tajwanu. Chińskie władze temu zaprzeczają.

Relacje Pekinu z Berlinem były jednak w ostatnich latach generalnie dobre, co według komentatorów wynika z kluczowego znaczenia olbrzymiego chińskiego rynku dla niemieckiego przemysłu. Chiny są największym partnerem handlowym Niemiec i najważniejszym rynkiem dla niemieckiej branży motoryzacyjnej.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Chiny #Niemcy

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo