Rząd wprowadza zmiany w walce z COVID! Zwiększenie testowania, zalecenie pracy zdalnej, krótsza kwarantanna

Proponujemy zmiany w walce z koronawirusem. Będą kolejne łóżka covidowe, od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece, zalecenie pracy zdalnej dla administracji publicznej i samorządowej - powiedział dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zostanie skrócona kwarantanna - do 7 dni.

Mateusz Morawiecki
TVP Info/print screen

Potwierdziły się słowa wiceministra Waldemara Kraski. Dziś rano w mediach podał, że czas kwarantanny zostanie skrócony. Nie chciał jednak zdradzać wówczas żadnych szczegółów.

O tych powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział dziś zmiany w polityce covidowej.

Piąta fala stała się faktem, ale ona różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy. To dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń

– zaznaczył szef rządu.

Dodał, że wszystkie kraje dotknięte mutacją Omikron notują rekordowe fale zakażeń.

"Np. we Francji było to kilkaset zakażeń dziennie, w innych dużych krajach dziennie też między 100-200 tys. zakażeń dziennie. Nie chcę spekulować czy u nas będzie to 50 czy 100 tysięcy. Widziałem i takie analizy mówiące o 140 tys. dziennych zakażeń. Dlatego musimy się przygotować na to" – mówił.

Dzisiaj po Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z wirusem. Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni

– podał.

"Zwiększamy możliwości testowania - od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów - stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można" - powiedział szef rządu.

Premier podał, że osoby powyżej 60 roku życia po pozytywnym teście będą badane w ciągu 48 h - także w swoim domu - przez lekarza pierwszego kontaktu.

To są często osoby starsze, którym ciężko opuścić swój dom. Dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne, by lekarz stetoskopem zbadał, czy już coś niedobrego dzieje się w płucach. Dzisiaj ta możliwa była, ale poprzez dodatkowe mechanizmy zachęcamy do tego z jednej strony wszystkich pacjentów i wprowadzamy procedury, które będą umożliwiały umożliwiały wykonanie tego kontaktu w ciągu 48 godzin

- podał.


Powołałem Radę ds. walki z COVID-19. W jej składzie znajdą się eksperci także z innych dziedzin niż medyczne

– dodał Morawiecki.

Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów" - powiedział szef rządu. Przypomniał, że takie metody wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy i Grecja. Podkreślił, że jest to zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

– Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne, tak, by nie było sytuacji takiej, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne - po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia

– mówił Mateusz Morawiecki.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo