Będzie krótsza kwarantanna? Wiceminister potwierdza i zapowiada: Dziś usłyszymy wiele decyzji

Z zapowiedzi wiceszefa Ministerstwa Zdrowia Waldemara Kraski wynika, że czas kwarantanny zostanie skrócony. Nie chciał jednak zdradzać żadnych szczegółów. Na dzisiejszej konferencji przedstawić je ma minister zdrowia Adam Niedzielski.

O możliwość skrócenia kwarantanny Kraska pytany był w piątek w Radiu Plus.

"Dzisiaj jest konferencja ministra zdrowia, myślę, że wiele ciekawych wątków zostanie poruszonych i że wiele decyzji państwo usłyszycie, nie chcę tego uprzedzać"

– odparł wiceminister.

Konferencja jest zaplanowana na godzinę 12.15.

Dopytywany, czy szef MZ poruszy również kwestię skrócenia czasu trwania kwarantanny, Kraska potwierdził.

"Czyli nie zdradzi pan, o ile zostanie skrócona, ale zostanie skrócona?" – dopytywał prowadzący rozmowę dziennikarz, po czym wiceminister przytaknął.

Kraskę pytano również o to, kiedy ruszy możliwość przeprowadzenia w aptece rejestrowanego w systemie testu przeciwko COVID-19. O planach w tym zakresie Niedzielski informował w tę środę.

"Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki – przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie – i wykonać test antygenowy"

– informował.

W piątek Kraska przekazał, że rozporządzenie w tej sprawie jest już "praktycznie gotowe".

"Chcemy, to jak najszybciej wdrożyć. Widzimy, że w czasie piątej fali najważniejszą metodą testowania będzie test antygenowy"

– podkreślił. Jego zdaniem taka możliwość mogłaby być wdrożona już w przyszłym tygodniu.

W rozmowie padło też pytanie o projekt ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego. Wiceminister nie powiedział wprost, czy trafi on pod obrady najbliższego posiedzenia Sejmu. "Zobaczymy. Posiedzenie Sejmu będzie w następnym tygodniu. W polityce nigdy nie ma rzeczy stuprocentowo pewnych, zobaczymy, jaka będzie sytuacja" – mówił.

Wiceminister poinformował też, że dość zaawansowane są rozmowy w sprawie obowiązkowych szczepień służb mundurowych i nauczycieli. "Minister Niedzielski rozmawia z szefami resortów, więc myślę, że niedługo jakaś konkluzja z tego będzie" – powiedział Kraska.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo