Rezolucja o Holokauście i kluczowe poprawki Polski. Szczerski: Byliśmy pierwszą ofiarą

Poprawki zgłoszone przez Polskę są kluczowe w rezolucji dotyczącej Holokaustu, jaka przyjęta została przez ONZ. Dotyczą m.in. obarczania innych krajów odpowiedzialnością, do czego zalicza się haniebne hasło o "polskich obozach śmierci". - Obok narodu żydowskiego, my Polacy wzięliśmy na siebie szczególny obowiązek, by pomóc w zachowywaniu pamięci o Holokauście - mówił ambasador naszego kraju przy ONZ prof. Krzysztof Szczerski.

Rezolucję przyjęto jednogłośnie
fot. twitter.com/PLinUN

Przyjęta jednogłośnie rezolucja jest pierwszym przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie oficjalnym dokumentem ONZ, w którym zawarto definicję Holokaustu opierającą się na tej przyjętej w 2013 r. przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA), którego członkiem jest także Polska.

W tekście rezolucji znalazły się proponowane przez Polskę poprawki. Kluczowa z nich dotyczy negacji Holokaustu i zniekształcania prawdy - z poprawki wynika, że zalicza się do tego również próby rozmycia odpowiedzialności za utworzenie niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci poprzez obarczanie winą innych narodów, co ma znaczenie wobec powtarzających się sformułowań o "polskich obozach śmierci".

Wśród innych proponowanych przez Polskę poprawek znalazły się fragmenty honorujące odwagę i poświęcenie członków ruchów oporu prowadzących walkę z nazistami, a także wyrażające uznanie dla osób ratujących i pomagających ratować Żydów. W rezolucji wyraźnie zaznaczono też, że wśród ofiar niemieckich obozów byli przedstawiciele innych narodowości, włączono też wyrazy uznania dla państw członkowskich aktywnie zaangażowanych w pielęgnowanie miejsc pamięci o Holokauście i jego ofiarach.

Szczerski: Byliśmy pierwszą ofiarą ataku nazistowskich Niemiec

Podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego głos zabrał ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, który podziękował delegacjom Izraela i Niemiec za inicjatywę rezolucji.

- Obok narodu żydowskiego, my Polacy wzięliśmy na siebie szczególny obowiązek, by pomóc w zachowywaniu pamięci o Holokauście. To dlatego, że ogromna część tej tragedii miała miejsce na polskim terytorium okupowanym przez nazistowskie Niemcy. To dlatego, że ponad 80 lat temu, byliśmy pierwszą ofiarą ataku nazistowskich Niemiec i okazaliśmy niezłomność, tworząc największy ruch oporu w całej rozdartej wojną Europie

- mówił Szczerski. Dodał, że wielu Polaków ryzykowało życiem, by pomagać i ratować Żydów i zawiadamiać świat na temat prawdy o Holokauście, a po wojnie dbała o kontynuację pamięci o zagładzie.

"To ma też dla mnie wielkie znaczenie osobiście, bo mam przywilej mieć w swojej rodzinie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" - oświadczył prof. Szczerski.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#rezolucja #holokaust #ONZ

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo