Książka wróciła na biblioteczną półkę po... 65 latach

Trzeci tom „Potopu” Henryka Sienkiewicza po 65 latach wrócił do Biblioteki Publicznej w Suwałkach. Wolumin został znaleziony w domu przeznaczonym do rozbiórki.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/DariuszSankowski

Książka została wydana w 1949 roku. Zachowała się jej oryginalna oprawa, ale dodatkowo została też oprawiona przez introligatora. Okładka jest tekturowa z wykończeniami płótna.

"W domu przeznaczonym do likwidacji zostały znalezione stare książki. Jedna z nich miała pieczątkę biblioteki. Znalazca uznał, że trzeba ją zwrócić i przyniósł ją do nas. Na podstawie pieczątki należącej wówczas do Biblioteki Powiatowej w Suwałkach doszliśmy do wniosku, że książka musiała być wypożyczona przed 1956 rokiem, czyli co najmniej 65 lat temu”

– powiedziała Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Suwałkach.

Kołodziejska dodała, że jest zadowolona, że „Potop” wrócił do placówki po tylu latach i nie będzie szukała winowajcy, by zapłacił karę za przetrzymanie książki.

"To, że książka wraca do biblioteki oznacza, że książki są potrzebne i nie została potraktowana jako przedmiot do wyrzucenia”

– podkreśla dyrektor biblioteki.

Książka nie zostanie przywrócona do wypożyczalni, ale zostanie dołączona do dokumentów historycznych opowiadających o tym, co przez lata działo się w suwalskiej placówce.

"Ona zostanie już w bibliotece i nie będziemy jej nikomu wypożyczać i nikt nie będzie mógł tak długo jej przetrzymać”

– dodała Kołodziejska.

Prawdopodobnie rekordzistą w przetrzymaniu książki bibliotecznej jest mieszkanka Berkley w stanie Kalifornia, która w 1945 roku wypożyczyła poemat Waltera Scotta "Pani Jeziora". Córka tej kobiety odkurzając swoją domową biblioteczkę znalazła wolumin. Okazało się, że przeleżał tam ponad 70 lat.

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo