Czyny stanu wojennego. Były wojskowy prokurator stanie przed sądem

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie skierowała do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko byłemu prokuratorowi wojskowemu Markowi G. Zarzucono mu podżeganie do skazania przywódców strajku w ówczesnej Hucie im Lenina.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Jak poinformował naczelnik Komisji prok. Waldemar Szwiec, podejrzanemu zarzucono popełnienie czynów polegających na podżeganiu członków składów orzekających Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego do wydania wyroków skazujących na wieloletnie kary pozbawienia wolności działaczy NSZZ „Solidarność”: Mieczysława G., Edwarda N. i Stanisława H. – przywódców strajku okupacyjnego w Hucie im. Lenina w Krakowie, trwającego od 13 do 16 grudnia 1981 r. Strajk zorganizowano w reakcji na ogłoszenie przez władze komunistyczne stanu wojennego.

Prokurator IPN przekazał, że w toku postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Służbę Bezpieczeństwa, pokrzywdzeni zostali tymczasowo aresztowani. Stosowano wobec nich również niedozwolone metody śledcze (co było przedmiotem odrębnego, prawomocnie zakończonego postępowania). Rozprawy przeciwko pokrzywdzonym prowadzone były w trybie doraźnym.

- Wnioskowanie o wymierzenie oskarżonym Mieczysławowi G., Edwardowi N. i Stanisławowi H. drastycznie surowych kar pozbawienia wolności nie znajdowało podstaw w materiale dowodowym. Jego analiza wskazuje, że działalność oskarżonych nie stanowiła przestępstwa i nie była społecznie niebezpieczna, również w świetle przepisów prawa PRL

- konkluduje naczelnik Komisji w Krakowie.

Według przekazanych informacji przesłuchany w charakterze podejrzanego Marek G. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Marek G. był zawodowym oficerem Wojska Polskiego i pełnił służbę jako prokurator, a następnie sędzia wojskowy. Obecnie jest emerytem.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#prokurator #wojsko #stan wojenny

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo