Święto na granicy. Usunięto kawałek concertiny, by dopuścić procesję nad rzekę

Prawosławni mieszkańcy Sławatycz (Lubelskie) uczestniczyli w środę w procesji nad rzekę Bug, aby dokonać obrzędu poświęcenia wody w związku ze Świętem Chrztu Pańskiego, zwanego też Świętem Jordanu. Aby to umożliwić, usunięto część concertiny.

flickr.com/Kancelaria Premiera

Święto Chrztu Pańskiego obchodzone jest przez prawosławnych na pamiątkę chrztu Jezusa. W Sławatyczach uroczystości związane z obrzędem święcenia wody mają miejsce nad Bugiem.

Procesja nad rzekę wyruszyła w środę około południa po nabożeństwie w Cerkwi Opieki Matki Bożej, by po pokonaniu kilkuset metrów dotrzeć nad sam Bug. W tym czasie grupa wiernych śpiewała pieśni prawosławne. Następnie, z niewielkiego pomostu udekorowanego choinkami, ksiądz dokonał obrzędu poświęcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w rzece. Po każdym zanurzeniu wypuścił z rąk białego gołębia.

Następnie ksiądz pokropił uczestników uroczystości wodą z Bugu. Potem wierni pili zaczerpniętą z rzeki wodę i pocierali nią twarz. Część osób nalewała wodę również do naczyń, by zabrać ze sobą do domów. Prawosławni wierzą w jej moc uzdrawiającą i traktują jako źródło łask. Podczas obrzędu zgromadzeni śpiewali również pieśni liturgiczne i odmawiali modlitwy. Następnie procesja wróciła do oddalonej o kilka minut cerkwi.

Sławatycze leżą w województwie lubelskim nad Bugiem przy granicy polsko-białoruskiej. W związku z kryzysem migracyjnym na wschodniej granicy, proboszcz parafii pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach ks. Michał Wasilczyk złożył pismo do Straży Granicznej pytając o możliwość procesji nad Bug w dniu Święta Jordanu.

- Dostałem zielone światło ze strony Straży Granicznej, że jest zgoda. W naszych okolicach wzdłuż Bugu ustawiona jest concertina, więc na chwilę usunięto jej niewielki fragment, abyśmy mogli mieć bezpośredni dostęp do brzegu podczas obrzędu

 - powiedział ks. Wasilczyk.

W 2006 roku ks. Wasilczyk wznowił w Sławatyczach obrzęd poświęcenia wody na Bugu. Jak podkreślił, pochodzi z parafii św. Mikołaja w Narewce (Podlaskie), gdzie od dzieciństwa uczestniczył w obrzędzie święcenia wody nad rzeką.

- Po rozmowach z wiernymi postanowiłem, aby tu w Sławatyczach wznowić tę tradycję – dodał ksiądz.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo