Kilka nowych koncesji dla Lotosu w Norwegii

Norweska spółka Lotosu - Lotos Norge otrzymała cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze - poinformowała dziś spółka. W rezultacie Lotos będzie miał udziały w 34 norweskich koncesjach.

Skitterphoto CC0

Koncesje zostały przyznane przez rząd Norwegii w wyniku corocznej rundy koncesyjnej - APA (Awards in Predefined Areas) 2021. Jak poinformował Norweski Dyrektoriat Naftowy, w tegorocznej rundzie oceniał wnioski z 31 firm, a ostatecznie przyznał udziały w 53 koncesjach wydobywczych 28 firmom. 28 z tych koncesji leży na Morzu Północnym, 20 na Morzu Norweskim, a 5 na Morzu Barentsa.

Lotos zdobył 30 proc. udziałów w koncesjach PL1135 i PL1144, oraz po 17,94 proc. w PL1142 i PL1143. Jak podkreśliła spółka, większość z tych obszarów zlokalizowanych jest w miejscach, w których Lotos ma już swoje udziały i prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą: NOAKA oraz Heimdal. PL1135, zgłoszony wspólnie z PGNiG Upstream Norway, znajduje się w części Morza Północnego, gdzie dotychczas Lotos nie prowadził aktywnych poszukiwań i wydobycia węglowodorów.

Jak przypomniał Lotos, obydwie firmy od lat współpracują ze sobą właśnie m.in. w segmencie wydobywczym w Norwegii. Zgodnie z obowiązującą od 2019 r. umową spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG jest wyłącznym odbiorcą gazu wydobywanego w Norwegii przez Lotos Norge.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo