Słabsza pamięć, problemy z koncentracją? To może być efekt... zakażenia koronawirusem

Jak rozpoznać ślady jakie koronawirus zostawił w organizmie, mimo łagodnego zakażenia? Wskazówka może tkwić w pamięci i koncentracji. Naukowcy twierdzą, że zakażeni z łagodnymi objawami mają przez kilka miesięcy osłabioną pamięć, jak również zdolności poznawcze. Zmiany dotyczą również kwestii utrzymania wagi.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay.com

Problemy poznawcze wpływające na poziom koncentracji, wraz z zapominaniem i zmęczeniem, są charakterystyczne dla długiego zakażenia COVID-19 - choroby, która dotyka niektórych po początkowym okresie infekcji - ale nie ustalono, jak powszechne mogą być problemy z koncentracją po zakażeniu koronawirusem.

W badaniu uczestnicy, u których wcześniej stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, ale którzy nie zgłaszali innych zwykłych objawów długiego Covidu, zostali poproszeni o wykonanie ćwiczeń sprawdzających ich pamięć i zdolności poznawcze. Badacze odkryli, że osoby te w ciągu sześciu miesięcy po zakażeniu mają znacznie słabszą pamięć epizodyczną, czyli słabiej przypominają sobie osobiste doświadczenia. W ciągu dziewięciu miesięcy po zakażeniu zaobserwowano u nich również większy spadek zdolności do utrzymania uwagi niż u osób niezakażonych.

- Zaskakujące jest to, że chociaż osoby, które przeszły przez Covid-19, nie odczuwały żadnych objawów w czasie badania, wykazywały pogorszoną zdolność koncentracji i pamięć. Nasze odkrycia ujawniają, że ludzie mogą doświadczać pewnych przewlekłych konsekwencji poznawczych przez wiele miesięcy

- powiedziała dr Sijia Zhao z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Badacze stwierdzili, że u osób objętych badaniem pamięć epizodyczna i poziom koncentracji w dużej mierze powróciły do normy odpowiednio po sześciu i dziewięciu miesiącach. Uczestnicy również dobrze wypadli w testach innych zdolności poznawczych, w tym pamięci roboczej i planowania.

Stephen Burgess z MRC Biostatistics Unit na Uniwersytecie w Cambridge zwrócił uwagę na niewielką liczbę osób biorących udział w badaniu - 136 i dodał, że nie było ono randomizowane.

"Jednakże pomimo tego, różnice pomiędzy grupami mającymi i niemającymi Covid w zakresie kilku specyficznych miar zdolności poznawczych, na które zwracano uwagę w tym badaniu, były uderzające. Pomimo ograniczeń badań nierandomizowanych, wydaje się mało prawdopodobne, aby te wyniki można było wyjaśnić systematycznymi różnicami między grupami, które nie byłyby związane z zakażeniem Covid"

- powiedział Burgess.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #pamięć #koncentracja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo