Kto zasiądzie w Radzie Polityki Pieniężnej? Sejmowa komisja zarekomendowała kandydatów

Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk uzyskali w środę rekomendację sejmowej Komisji Finansów Publicznych na kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Głosowanie odbędzie się podczas posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 26-27 stycznia.

pixabay

Podczas środowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych prof. Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk uzyskali rekomendację na kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej. Podczas posiedzenia komisji posłowie zadawali pytania obojgu kandydatom m.in. o stosunek do przyjęcia przez Polskę euro.

- Dla mnie jest istotne, aby nasz kraj funkcjonował w Unii Europejskiej i wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów, nie tylko w punktu widzenia gospodarczego, ale także z punktu widzenia obywatela, choćby w kwestii turystyki czy kosztów transakcyjnych

- powiedziała prof. Elżbieta Ostrowska.

Stwierdziła, że nie podejmuje się prognozowania, kiedy przyjęcie wspólnej waluty będzie możliwe. Z kolei Wiesław Janczyk zwrócił uwagę, że Polska nie spełnia kryteriów, zapisanych w traktacie z Maastricht, warunkujących przyjęcie euro.

- Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że w ramach rozpoczynającej się kadencji RPP kryteria z Maastricht mogłyby zostać spełnione, ale korzyści z posiadania własnej waluty są nie do przecenienia

- powiedział Janczyk.

Głosowanie w sprawie wyboru członków RPP odbędzie się na posiedzeniu Sejmu 26-27 stycznia.

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo