Kto zdradził Anne Frank? – książka wkrótce

Długo oczekiwana książka pojawi się wkrótce w Polsce. W połowie marca nakładem wydawnictwa HarperCollins ukaże się „Kto zdradził Anne Frank”Rosemary Sullivan. Autorka przez sześć lat podążała śladami międzynarodowego zespołu badawczego: historyków, analityków i kryminologów, którzy analizowali archiwa, a także wykonywali robotę zbliżoną do pracy wydziału śledczego policji tak, jakby chodziło o kryminalną zbrodnię. Na czele zespołu stanął Vincent Pankoke, emerytowany agent FBI. Holandia od czasu zakończenia II wojny światowej zadawała sobie pytanie, kto zadenuncjował rodzinę Franków…

Vincent Pankoke i jego zespół wnikliwie przestudiowali tysiące stron akt, przeprowadzili rozmowy z wieloma potomkami ludzi, którzy znali Franków. Korzystając z metod FBI, odtworzyli dzień po dniu wydarzenia poprzedzające aresztowanie. Według nich zagadka została rozwiązana, a jej wynik nie spodobał się społeczności żydowskiej, zaskoczył samych śledczych, a wielu historyków wręcz uważa, że jest on mocno naciągany. Cała wrzawa podniosła się tylko dlatego, iż Pankoke ogłosił, że „bardzo prawdopodobnie zdrajcą jest żydowski notariusz Arnold van den Bergh”. Badacze ustalili, że van de Bergh, który zmarł w 1950 roku, miał dostęp do informacji o kryjówce, należał do Rady Żydowskiej w Amsterdamie i być może chciał w ten sposób ocalić własną rodzinę.

Dziennik Anne Frank, który dziewczynka zaczęła prowadzić w dniu swoich 13 urodzin, 12 czerwca 1942 roku, przeczytało ponad trzydzieści milionów osób na całym świecie. Pisała go, kiedy wraz ze swą rodziną oraz czterema innymi osobami, ukrywała się w amsterdamskiej oficynie. Niemcy odkryli ich po blisko dwóch latach ukrywania się – 4 sierpnia 1944 roku.

 Dom, w którym ukrywała się rodzina Franków

Wszystkich przewieziono do niemieckich obozów koncentracyjnych. Anne zmarła rok poźniej w Bergen Belsen, tuż przed wyzwoleniem obozu. Miała 15 lat. Zapiski nastolatki ukryła  Miep Gies, która pomagała ukrywającym się. Po wojnie przekazała je ojcu dziewczyny Ottonowi, jedynemu ocalałemu z rodziny. Dziennik został opublikowany w 1947 r. Przetłumaczono go jak na ponad 60 języków.

W książce Kto zdradził Anne Frank Rosemary Sullivan pokazuje sylwetki śledczych, wyjaśnia motywy ukrywających się, ich prześladowców, oraz kreśli sylwetki podejrzanych. Całość dopełnia obrazami Amsterdamu z czasów wojny.

 


Źródło: niezależna.pl, wirtualnywydawca.pl

#II woja światowa #Żydzi #Anne Frank #dziennik Anne Frank #zdrajca rodziny Franków #niemieckie zbrodnie wojenne

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo