Ukraina wciąż liczy na broń od Niemiec

Nawet po wyraźnym sprzeciwie rządu RFN w sprawie dostaw broni dla Ukrainy, ambasador tego kraju w Berlinie wymienia nawet konkretne systemy broni, które Ukraina ma nadzieję otrzymać od Niemiec, aby bronić się przed ewentualną rosyjską inwazją - pisze dzisiaj agencja dpa.

pixabay.com/Military_Material

- Chodzi przede wszystkim o niemieckie okręty wojenne, które należą do najlepszych na świecie, a których pilnie potrzebujemy do solidnej obrony długiej linii brzegowej na Morzu Czarnym i Azowskim - powiedział dpa ambasador Andrij Melnyk.

- Istnieje równie ogromne zapotrzebowanie na najnowocześniejsze systemy obrony przeciwlotniczej, które produkują zwłaszcza niemieckie firmy zbrojeniowe - dodał.

Ukraina od lat chce od Niemiec broni, aby móc odeprzeć ewentualny rosyjski atak. Starania są jak dotąd bez skutku. Kanclerz Olaf Scholz jednoznacznie odrzucił we wtorek propozycję Kijowa.

- Od wielu lat niemiecki rząd federalny realizuje w tej kwestii jednolitą strategię, która zakłada m.in. nieeksportowanie śmiercionośnej broni - powiedział Scholz. - Nie zmieniło się to wraz ze zmianą rządu, która nastąpiła w grudniu ubiegłego roku - dodał.

Również minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odrzuciła w poniedziałek podczas wizyty w Kijowie ten postulat, mówiąc, że stanowisko w sprawie dostaw broni i restrykcyjnej polityki eksportu broni jest zakorzenione również w niemieckiej historii.

Melnyk jest poirytowany tym rozumowaniem.

- Fakt, że w Berlinie używają również kwestii odpowiedzialności historycznej jako argumentu za odrzuceniem pomocy wojskowej, jest zdumiewający

 - powiedział.

- Ta odpowiedzialność powinna dotyczyć właśnie narodu ukraińskiego, który stracił co najmniej osiem milionów istnień ludzkich w czasie niemieckiej nazistowskiej okupacji Ukrainy

 - oświadczył ambasador. Szkoda, że "niemieckiemu społeczeństwu wciąż brakuje wyczucia w tej kwestii" - dodał.

 


Źródło: niezalezna.pl ,PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo