Z OSTATNIEJ CHWILI

15 osób zabitych, w tym 14 uczniów, w strzelaninie w szkole podstawowej w Teksasie w USA. Zabójca nie żyje • • •

Plusy ujemne nowej szefowej Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski 458 głosami wybrał Robertę Metsolę z Malty na przewodniczącą do lipca 2024 r., a więc do końca kadencji. To trzecia kobieta w historii europarlamentu, która pokieruje jego pracami. Wcześniej były to dwie Francuzki: Simone Veil i Nicole Fontaine.

Jednocześnie jest to pierwszy szef PE z najmniejszego terytorialnie i demograficznie państwa UE. Widać, że Europejska Partia Ludowa, którą reprezentuje Maltanka, i socjaliści porozumieli się co do tego, która frakcja ma mieć swojego przedstawiciela na stanowisku szefa PE.

Umowa z 2019 r. przewidywała wybór przedstawiciela EPL, jednak lewica zaczęła to w zeszłym roku kwestionować. Wszak, jak mówi polskie przysłowie, kruk krukowi oka nie wykole.

Obiektywnie rzecz biorąc, Metsola była pracowitą i aktywną europosłanką, na czym budowała swój prestiż w PE. Dodatkowo żadna grupa narodowa nie widziała w niej specjalnego zagrożenia – właśnie dlatego, że pochodzi z bardzo małego kraju. Jej plusem jest to, że zawsze głosowała przeciwko aborcji.

Ma jednak, z naszego punktu widzenia, jeden wielki polityczny grzech na sumieniu: w wielu wystąpieniach atakowała Polskę.

 


Źródło:

Ryszard Czarnecki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo