Wielka Brytania oczekuje fali migrantów przez kanał

Nawet 65 tys. nielegalnych imigrantów może w tym roku próbować przedostać się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche na pokładach małych łodzi lub pontonów - zakłada najgorszy scenariusz brytyjskiego rządu ujawniony dziś przez dziennik „Daily Telegraph”.

Nerivill CC0

Migrantów byłoby więc ponad dwa razy więcej niż w roku 2021 r., gdy przez kanał La Manche przepłynęło ponad 28,4 tys. osób próbujących nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii, co było absolutnym rekordem, i ok. osiem razy więcej niż w 2020 r.

Jak wyjaśnia „Daily Telegraph”, liczba ta to najgorszy scenariusz brany pod uwagę przez urzędników, który został nieoficjalnie przedstawiony minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

- To nie jest szacunek ani prognoza, to jest założenie planistyczne. To zależy od tego, jak sprawy będą się toczyć po drugiej stronie kanału. Jeśli nic by się nie zmieniło i nastąpiłaby masowa migracja, musimy wiedzieć, z jakimi liczbami musielibyśmy się mierzyć. Po części pokazuje to dokładnie, dlaczego podejmujemy takie środki, jakie podejmujemy i przyglądamy się takim rzeczom jak offshoring (wysyłanie imigrantów na czas rozpatrywania ich wniosków azylowych do kraju trzeciego) i outsourcing (przekazanie prowadzenia operacji na La Manche marynarce wojennej) - powiedziało cytowane przez „Daily Telegraph” źródło rządowe.

W poniedziałek Patel potwierdziła, że rząd planuje przekazać Royal Navy odpowiedzialność za patrole na kanale La Manche, w tym przyznać marynarce prawo do dowodzenia statkami innych formacji, takich jak straż graniczna czy straż przybrzeżna. O tych planach, jak również o rozmowach prowadzonych z Rwandą i Ghaną w sprawie wysyłania do tych krajów imigrantów czekających na rozpatrzenie wniosków azylowych napisał w poniedziałek „The Times”.

- Myślę, że brytyjska opinia publiczna poprze rząd w tym, że powinniśmy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić nasze granice, i dlatego to połączenie środków jest absolutnie niezbędne

- powiedziała Patel w Izbie Gmin.

Były szef straży granicznej Tony Smith w komentarzu opublikowanym we wtorek w „Daily Telegraph” poparł propozycję, by marynarka przejęła kontrolę nad patrolowaniem La Manche i ocenił, że liczba 60 tys. nielegalnych imigrantów, którzy w tym roku mogą próbować przedostać się do Wielkiej Brytanii, jest absolutnie realna.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo