Bezpieczeństwo Polski i regionu. Blinken zapewnił szefa MSZ o „wspólnej odpowiedzialności”

Szef MSZ Zbigniew Rau usłyszał od amerykańskiego sekretarza stanu Antony Blinkena „zapewnienie co do bezpieczeństwa Polski, co do bezpieczeństwa regionu i naszej tutaj wspólnej odpowiedzialność” – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

O telefonicznej rozmowie Raua i Blinkena poinformował MSZ. Jak podkreślono tematami rozmowy były "plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa". Z kolei Blinken na Twitterze napisał, że rozmowa dotyczyła współpracy w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Dodał, że sam podkreślał wspólne zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Przydacz, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia co mówił amerykański sekretarz stanu w rozmowie z Rauem, odparł: „dziękował między innymi Polsce, dziękował panu ministrowi, za leadership, za przywództwo w ramach chociażby OBWE”. Przydacz przypomniał, że 1 stycznia 2022 roku rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Nawiązując do rozmów z Rosją, wiceminister dodał, że OBWE jest "jednym z trzech głównych kanałów dialogu, czy dyskusji z Rosją, w ramach którego świat zachodni, w tym my, chcielibyśmy uprawiać dyplomację z Moskwą po to, aby rozładować to napięcie".

Przydacz przypomniał, że w ub. tygodniu minister Rau zaproponował w imieniu strony polskiej „specjalny proces w ramach OBWE, który miałby doprowadzić do utrzymania stabilności”. 

Ale potrzebna jest też gotowość Rosji.
- dodał.

Według wiceszefa MSZ, Blinken rozmawiał z Rauem głównie o tym, ale też „dopytywał o polską perspektywę na sytuację wokół Ukrainy”.

Panowie ministrowie wymieniali się obserwacjami, też pewnymi pomysłami, jak sobie z tym tematem radzić.
- relacjonował. 

Według Przydacza, podczas tej rozmowy Zbigniew Rau „usłyszał zapewnienie ze strony swojego amerykańskiego odpowiednika, co do bezpieczeństwa Polski, co do bezpieczeństwa regionu i naszej tutaj wspólnej odpowiedzialności”.

Wiceminister ocenił, że w tym kontekście warto pamiętać o publicznych wypowiedziach prezydenta USA Joe Bidena, gdy mówił, „że Ameryka ma swoje święte zobowiązania wobec sojuszników z NATO, m.in. wobec Polski, ale także i my, jako Polska mamy przecież zobowiązania wobec innych sojuszników”. Jak dodał, „na tym polega sojusz”.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo