Co musisz wiedzieć o bostonce? Jak przebiega, czym się objawia i jak ją leczyć?

Choroba bostońska inaczej nazywana bostonka. Choroba, która najczęściej atakuje dzieci w okresie przedszkolnym wiosną, latem i wczesną jesienią. Jakie są pierwsze objawy bostonki? 

Zdjęcie autorstwa Snapwire z Pexels

Kto jest najbardziej narażony na bostonkę?

Na bostonkę najczęściej chorują dzieci do 10 roku życia. Choroba ta raczej nie dotyka dorosłych, a zachorowania są bardzo dużą rzadkością. Chorobę bostońską coraz częściej diagnozują lekarze u małych pacjentów niż kilka lat wcześniej. 

Za chorobę odpowiedzialne są wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Wirusy te bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzeniają za pomocą śliny i dotyku, dlatego tak łatwo o zarażenie w przedszkolu czy żłobku. Bostonka zakwalifikowana jest do tzw. „chorób brudnych rąk”. Brak odpowiedniej higieny, a już na pewno złe mycie lub brak mycia dłoni. 

Bostonka nie jest groźną chorobą i nie zagraża życiu, jednak objawy są bardzo nieprzyjemne. 

Objawy bostonki

Chorobę bostońską diagnozuje się na podstawie objawów, zmian skórnych i ich umiejscowienie. Wykonywanie dodatkowych badań nie jest potrzebne.

Objawy choroby bostońskiej:

  • wysypka w postaci surowiczych pęcherzy – wysypka najczęściej występuje na dłoniach, na podeszwach stóp, w gardle i jamie ustnej, czasem na pośladkach i o okolicy narządów płciowych
  • wysoka gorączka - krótkotrwała i łatwo ją zbić
  • ból gardła – wywołany pęcherzykami 
  • ogólne złe samopoczucie

Jak leczyć bostonkę?

Choroba bostońska jest wirusem, a więc antybiotyki w tym przypadku nie pomogą. Mogą za to zaszkodzić i zaburzyć mikroflorę jelit oraz pogorszyć odporność organizmu. Leczenie bostonki polega na łagodzeniu objawów. 

W momencie pojawienia się gorączki, należy ją obniżać. Jeżeli nie jesteśmy pewni do końca tej choroby, a wskazania są również na ospę, należy podawać dziecku paracetamol. Dlaczego paracetamol? Ponieważ w momencie, gdy jednak choroba okaże się ospą wietrzną to ibuprofen wielokrotnie zwiększa ryzyko groźnych powikłań. 

Bostonka często występuje ból gardła. Odpowiedzialne są za to pęcherzyki umiejscowione w jamie ustnej, które po pewnym czasie pękają i powstają bolesne nadżerki. Dolegliwość można łagodzić podając dziecku do picia schłodzoną wodę, lody lub używać środków w spray do łagodzenia bólu.

W przypadku dużego świądu i pieczenia można zadecydować się na podanie leków przeciwhistaminowych, po konsultacji z lekarzem.

Należy pamiętać oraz pilnować dziecka, aby nie drapało owrzodzeń. Może to doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Przy bakterii konieczny będzie antybiotyk. 

Choroba bostońska ustępuje najczęściej w ciągu 7-10 dni.

 


Źródło: zdrowie.parenting.pl, niezalezna.pl

#Choroba bostońska #bostonka

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo