Skrzywdzony w Kościele? Powstał specjalny punkt

W Ciechanowie powstał punkt konsultacyjny dla osób, które doświadczyły przemocy czy wykorzystania seksualnego w Kościele. Działa w tamtejszej filii Centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia z Płocka, a powstał we współpracy z Fundacją św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

pixabay

Informując o działalności ciechanowskiego punktu, kuria diecezjalna płocka podkreśliła, że jest to jedyne takie miejsce w centralnej Polsce.

"Z inicjatywy Centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia w Płocku w jego filii w Ciechanowie powstał punkt konsultacyjny dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego w środowisku kościelnym"

– przekazała w komunikacie kuria. O pomoc mogą zwrócić się tam także bliscy osób pokrzywdzonych.

W ciechanowskim punkcie dyżurują osoby, które "przyjmą i wysłuchają konkretną osobę, pomogą w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z delegatem biskupa, a także pomogą w skorzystaniu z pomocy psychologicznej i duszpasterskiej osobie pokrzywdzonej, jeśli wyrazi ona taką wolę".

"Kościół chce pomagać osobom, które doświadczają różnych form przemocy, na przykład w Kościele, ale też w szkole czy środowisku rodzinnym. Poza tym mamy w planach szkolenia dla nauczycieli czy wychowawców, którzy mogą zetknąć się z takimi sytuacjami. Chodzi o pewną profilaktykę w takich przypadkach, ponieważ system reagowania na nie już istnieje"

– powiedział ks. Maciej Szostak, wicedyrektor Metanoi, cytowany w komunikacie.

Płocka kuria podkreśliła, że punkt powstał we współpracy z Fundacją św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Świadczy pomoc bezpłatnie. Jego siedziba mieści się w filii Centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia przy ul. Księdza Ściegiennego 18. Osoby, które chciałyby skorzystać z rozmowy czy z innej konkretnej pomocy, mogą zgłaszać się w piątki w godz. od 17 do 19.

"Dyżury pełnią specjaliści z różnych dziedzin, np. psycholog, pedagog, prawnik, specjalista ds. uzależnień" – przekazała kuria.

W 2013 r. z inicjatywy biskupa płockiego Piotra Libery, z udziałem seksuologów, psychologów i prawników, powstał zespół "Ku uzdrowieniu i odnowie". Jego celem jest kompleksowe zajmowanie się nadużyciami, właściwym reagowaniem i prewencją dotyczącą nadużyć wobec osób małoletnich.

Pod koniec września 2018 r. w Płocku m.in. o inicjatywach związanych z ochroną dzieci przed nadużyciami dyskutowali biskupi w trakcie dwudniowego 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Podjęto wówczas decyzje o programach ochrony małoletnich przed nadużyciami w każdej diecezji, a także o opracowaniu dokumentu prezentującego podejmowane działania prewencyjne i zebraniu danych o skali pedofilii w polskim Kościele.

Z kolei w grudniu 2018 r. w diecezji płockiej wprowadzono zadekretowane przez bpa Liberę "Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji płockiej". Dokument ten wskazuje m.in., że "nietykalność cielesna osób małoletnich jest nienaruszalna", a "szczególnym naruszeniem zasady ochrony dobra osób małoletnich są wszelkie formy ich wykorzystywania, zwłaszcza seksualnego".

W diecezji płockiej działa też delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Szczegółowe informacje o ochronie dzieci, a także o ciechanowskim punkcie konsultacyjnym można znaleźć na internetowej stronie diecezji płockiej.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo