Skrzywdzony w Kościele? Powstał specjalny punkt
W Ciechanowie powstał punkt konsultacyjny dla osób, które doświadczyły przemocy czy wykorzystania seksualnego w Kościele. Działa w tamtejszej filii Centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia z Płocka, a powstał we współpracy z Fundacją św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Informując o działalności ciechanowskiego punktu, kuria diecezjalna płocka podkreśliła, że jest to jedyne takie miejsce w centralnej Polsce.
– przekazała w komunikacie kuria. O pomoc mogą zwrócić się tam także bliscy osób pokrzywdzonych.
W ciechanowskim punkcie dyżurują osoby, które "przyjmą i wysłuchają konkretną osobę, pomogą w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z delegatem biskupa, a także pomogą w skorzystaniu z pomocy psychologicznej i duszpasterskiej osobie pokrzywdzonej, jeśli wyrazi ona taką wolę".
– powiedział ks. Maciej Szostak, wicedyrektor Metanoi, cytowany w komunikacie.
Płocka kuria podkreśliła, że punkt powstał we współpracy z Fundacją św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Świadczy pomoc bezpłatnie. Jego siedziba mieści się w filii Centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia przy ul. Księdza Ściegiennego 18. Osoby, które chciałyby skorzystać z rozmowy czy z innej konkretnej pomocy, mogą zgłaszać się w piątki w godz. od 17 do 19.
"Dyżury pełnią specjaliści z różnych dziedzin, np. psycholog, pedagog, prawnik, specjalista ds. uzależnień" – przekazała kuria.
W 2013 r. z inicjatywy biskupa płockiego Piotra Libery, z udziałem seksuologów, psychologów i prawników, powstał zespół "Ku uzdrowieniu i odnowie". Jego celem jest kompleksowe zajmowanie się nadużyciami, właściwym reagowaniem i prewencją dotyczącą nadużyć wobec osób małoletnich.
Pod koniec września 2018 r. w Płocku m.in. o inicjatywach związanych z ochroną dzieci przed nadużyciami dyskutowali biskupi w trakcie dwudniowego 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Podjęto wówczas decyzje o programach ochrony małoletnich przed nadużyciami w każdej diecezji, a także o opracowaniu dokumentu prezentującego podejmowane działania prewencyjne i zebraniu danych o skali pedofilii w polskim Kościele.
Z kolei w grudniu 2018 r. w diecezji płockiej wprowadzono zadekretowane przez bpa Liberę "Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji płockiej". Dokument ten wskazuje m.in., że "nietykalność cielesna osób małoletnich jest nienaruszalna", a "szczególnym naruszeniem zasady ochrony dobra osób małoletnich są wszelkie formy ich wykorzystywania, zwłaszcza seksualnego".
W diecezji płockiej działa też delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Szczegółowe informacje o ochronie dzieci, a także o ciechanowskim punkcie konsultacyjnym można znaleźć na internetowej stronie diecezji płockiej.
Źródło: niezalezna.pl, PAP

