Jak prawidłowo czyścić uszy? UWAGA na patyczki

Gromadząca się w uszach woskowina wciąż kojarzona jest z brakiem higieny, co jeszcze bardziej mobilizuje do dokładnego jej usuwania. Nie wszyscy wiedzą, że jej powstawanie jest zjawiskiem naturalnym. Wydzielina pełni funkcję ochronną dla całego przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Jeśli nie patyczki - jak dbać o higienę uszu?

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/@cottonbro

Czym jest woskowina?

Woskowina to gęsta wydzielina koloru lekko żółtego lub brązowego, o zróżnicowanej konsystencji i kwaśnym odczynie (pH na poziomie 5,0-5,7). To sprawia, że skutecznie hamuje rozwój bakterii w przewodzie słuchowym. Woskowina wydziela się przez gruczoły łojowe i potowe, znajdujące się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. To, ile woskowiny się wydziela, uwarunkowane jest genetycznie.

Należy podkreślić, że gromadzenie się woskowiny w uszach to zjawisko fizjologiczne, pożądane z uwagi na funkcję, jaką pełni.

Jakie są funkcje woskowiny? Wymienić należy:

  • czyszczenie ucha zewnętrznego z różnego rodzaju zanieczyszczeń z zewnątrz;
  • ochrona uszu przed kontaktem z bakteriami i grzybami ze względu na właściwości antybakteryjne;
  • oczyszczanie przewodu słuchowego z zalegających, złuszczonych komórek naskórka;
  • nawilżanie przewodu słuchowego.

Jak czyścić uszy?

W wielu domach regularnie kupuje się patyczki higieniczne i na co dzień czyści się nimi przewód słuchowy. Niestety - sposób ten nie jest bezpieczny i skuteczny.

U osób, które nie mają problemów laryngologicznych, uszy oczyszczają się same. Nadmiar wydzieliny nie powinien być w ogóle usuwany. Przewód słuchowy skonstruowany jest w sposób, który pozwala woskowinie samoistnie usuwać się na zewnątrz.

Jeśli uszy czyścimy zbyt często, głęboko wkładając patyczki higieniczne, woskowina wydziela się wówczas w nadmiarze. Organizm odczytuje to jako sygnał informujący o konieczności produkcji większej ilości wydzieliny, tak, by wnętrze ucha było stale chronione. Efektem tego może być zatkanie uszu i utworzenie tzw. korka woskowinowego.

Dla kogo ważna higiena uszu?

O regularnym czyszczeniu uszu powinny pamiętać osoby, u których występuje tendencja do nadprodukcji woskowiny. Ponadto muszą o tym pamiętać także ci, którzy noszą aparat słuchowy lub zmagają się z różnego rodzaju chorobami o podłożu dermatologicznym. Usuwać nadmiar woskowiny powinny osoby z anatomicznymi nieprawidłowościami w budowie przewodu słuchowego lub regularnie stosujące zatyczki do uszu, czy też słuchawki wewnątrzuszne. W wydzielaniu woskowiny znaczenie ma też wiek. Na to narażone są dzieci i osoby starsze.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Jeżeli nie mamy żadnych problemów, które opisano wyżej, do czyszczenia uszu wystarczy ciepła woda bądź delikatny detergent o neutralnym pH. Uszy najlepiej myć podczas kąpieli, używając w tym celu wody z prysznica o średnim strumieniu i niezbyt wysokiej temperaturze.

Prawidłowe czyszczenie uszu powinno obejmować wyłącznie mycie zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny, a także usuwanie woskowiny, która wydostała się już na zewnątrz przewodu słuchowego. Możemy skorzystać wtedy z płatków kosmetycznych lub patyczków higienicznych, jednak uważając, by nie włożyć ich zbyt głęboko, wewnątrz kanału słuchowego.

Gdy czujemy, że woskowina zalega w uchu, warto sięgnąć po odpowiedni preparat. Przeznaczone do tego specyfiki  upłynniają wydzielinę i mogą być stosowane w warunkach domowych. Wśród najpopularniejszych środków znajdziemy produkty wodne oraz olejowe w formie sprayu lub kropli.

Zaleca się, by preparat profilaktycznie stosować nie częściej niż raz w tygodniu.

Usuwanie woskowiny

Zdarza się, że nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z zalegającą w uchu wydzieliną. Tu zalecana jest wizyta u laryngologa, który przeprowadzi bezpieczny zabieg płukania.

 


Źródło: cefarm24.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo