Weteran Ahonen wrócił i zdobył brązowy medal

45-letni Janne Ahonen, fińska legenda skoków narciarskich, postanowił w miniony weekend wziąć udział w mistrzostwach swojego kraju. Ku zaskoczeniu wielu, pomimo tego, że od kilku lat nie brał udziału w zawodach, Ahonen zdobył brązowy medal.

Janne Ahonen

Fiński mistrz przez ostatnie półtora roku pracował jako sprzedawca samochodów campingowych. Wcześniej dwa lata pracował dla reprezentacji Finlandii w kombinacji norweskiej jako ekspert techniczny d/s sprzętu. Szył kombinezony i zajmował się nartami, butami i wiązaniami. Co ciekawe, od wielu lat Ahonen zajmował się również amatorskim montażem samochodów, którymi brał później udział w różnego rodzaju rajdach. W wyścigach równoległych (tzw. drag racing) zdobył kilkakrotnie mistrzostwo Finlandii, Szwecji i Skandynawii, a w 2006 roku pobił rekord Europy w przyspieszeniu.

W niedzielę w Lahti odbyły się z kolei mistrzostwa Finlandii (skocznia HS130). Zwyciężył znany z Pucharu Świata Antti Aalto, a drugie miejsce zajął Eetu Nousiainen. Największym echem odbił się jednak fakt, że brąz zdobył właśnie 45-letni Janne Ahonen. Jak skomentowano ten fakt w mediach? "Ahonen dla zabawy przypina sobie narty i skacze na poziomie pięćdziesiątki Pucharu Świata" - zatem pewnych rzeczy się nie zapomina.

Jane Ahonen poza pięcioma wygranymi TCS zdobył w swojej karierze dwa srebrne medale olimpijskie, 10 medali mistrzostw świata oraz siedem MŚ w lotach narciarskich. Dwa razy wygrał też Puchar Świata w punktacji generalnej, a w zawodach indywidualnych PŚ stał na podium 108 razy z czego 36 na najwyższym stopniu.

Źródło: niezalezna.pl, skijumping.pl, twitter.com