Kolejni zatrzymani ws. grupy podejrzanej o pranie brudnych pieniedzy

Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane w śledztwie dotyczącym grupy podejrzanej o pranie brudnych pieniędzy. To za sprawą działań Policjantów Centralnego Biura Śledczego przy współpracy Krajowej Administracji Skarbowej. Łącznie do sprawy zatrzymano już 13 osób, u których zabezpieczono ponad 4 miliony złotych.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z podlaskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej i mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. "Z zebranego materiału wynika, że od 2017 roku członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju, w tym głównie w Wólce Kosowskiej, bez uiszczania należnych podatków" - tłumaczyła policjantka.

"Przedmiotem obrotu był różnego rodzaju sprzęt, w tym także drobne AGD, zabawki, akcesoria sportowe oraz tekstylia. Towar był transportowany drogą morską, a następnie lądową, przy wykorzystaniu fikcyjnie działających polskich i zagranicznych spółek założonych na potrzeby tego procederu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych podmiotów gospodarczych do krajów azjatyckich"

- zaznaczyła podinspektor dodając, że członkowie gangu mogli w ten sposób wytransferować ponad 72 mln. złotych.

Według ustaleń śledczych w wyniku tego procederu Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu blisko 14 milionów złotych.

Z kolei rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska podkreśliła, że w minionym tygodniu funkcjonariusze KAS i policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne działania w woj. małopolskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i śląskim. "Śledczy przeszukali 28 obiektów, w tym siedziby spółek, biura rachunkowe oraz mieszkania osób powiązanych z ujawnionym procederem" - wyliczyła Justyna Pasieczyńska.

"Podczas akcji zabezpieczyli dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych oraz pieczątki różnych polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych"

- podała. Dodała przy tym, że podczas akcji w Warszawie i powiecie wołomińskim zatrzymano dwóch podejrzanych.

Zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. "Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, popełnienia takich przestępstw skutkujących kilkumilionowymi uszczupleniami podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy" - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

"Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania"

- dodał prokurator.

W śledztwie dotyczącym tej grupy jest 13 podejrzanych, z czego 11 zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednemu z nich kierowanie grupą. Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące prania pieniędzy oraz popełnienie przestępstw karno-skarbowych.

Podczas działań śledczy zabezpieczyli majątek należący do podejrzanych w wysokości ponad 4 milionów złotych.

Jak zaznaczają śledczy, sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo