Ksenofobia w polskim lesie! Mrówki nie chcą mrówkojada, a reszta pumy i drapieżnej barracudy

„Mrówki straszone mrówkojadem/ ksenofobicznym plują jadem./ Mrówkojad?! Takiej imigracji/ nam nie potrzeba!/ Nie bez racji mądry Ildefons opowiadał/ o nędznym końcu mrówkojada” – głosi wierszyk „O ksenofobii mrówek”. „Blog kulinarny mohera i inne wiersze” – tak zatytułował swój tomik Henryk Krzyżanowski, popularny anglista, twórca własnej metody nauki języka angielskiego, a po pracy satyryk, autor zabawnych limeryków, wierszyków o przyrodzie, a ostatnio także kulinariach. Dziś o 22.00 będzie on gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem”.

SB rozpracowywała go pod pseudonimem „Hrabia” i odnotowywała, że pochodzi z rodziny obszarników. Były to o tyle zabawne, że wywodzący się z rodziny ziemiańskiej Henryk Krzyżanowski na świat przyszedł po wojnie i wychowywał się w bloku. W stanie wojennym z Uniwersytetu Poznańskiego wyprowadzony został w kajdankach.

Satyryczne limeryki Henryk Krzyżanowski pisze sam lub tłumaczy je z angielskiego i wiele z nich jest politycznie mocno niepoprawnych. Oto jego przeróbka limeryku o geju z Chartumu:

Z braku chłopców rozpustny gej z Krobi
chciał lesbijkę do igr przysposobić.
Lecz skończyło się fiaskiem,
grubą kłótnią i wrzaskiem:
kto ma komu i czym dobrze zrobić.

Kwestię ksenofobii w polskim lesie potępia Krzyżanowski w bardzo ostrych słowach, opisując jej zatrważającą skalę:

Ze sfer postępu fama niesie,
że ma być multi kulti w lesie.
Tu pumę, a tam barracudę
wpuści się w swojskiej fauny nudę…
A dziś od Chałup aż do Jasła
Ciemnobór ciasne wznosi hasła:
Łączka dla żuczka! Las dla mrówki!
Balkon dla mszyc i bożej krówki!
Pupa dla kleszcza! Sad dla szpaka!
Staw dla okonia, żab i raka!

Na szczęście Krzyżanowski znajduje pomysł na to, jak reedukować ksenofobiczną polską puszczę i znajduje kadry, które temu podołają:

Szto diełat’? Wnioski oczywiste:
Czas faunę słać na studia wyższe.

Więcej limeryków, fraszek i przyrodniczych oraz kulinarnych opowieści, dziś o 22.00 w Telewizji Republika. Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizja Republika. Nowe odcinki programu pojawiają się W PONIEDZIAŁKI O 10.00 WYŁĄCZNIE NA KANALE YOUTUBE RADIA POZNAŃ, który warto zasubskrybować.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Wywiad z chuliganem

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo