Abp Depo: Człowiek nie jest biomasą! „Został stworzony przez Boga”

Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo wygłosił ważne słowa na Jasnej Górze. W homilii wyraził przekonanie, że trzeba kształtować właściwą relację pomiędzy godnością człowieka a środowiskiem naturalnym.

Abp Wacław Depo
fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

W częstochowskim sanktuarium abp Depo przewodniczył sumie odpustowej w uroczystość patriarchy zakonu paulinów - św. Pawła Pustelnika. Obchodzona jest ona zawsze w niedzielę po 15 stycznia. Nawiązując w kazaniu do postaci patriarchy, metropolita przytoczył pytanie, które św. Paweł miał zadać pod koniec swojego życia: "Czy świat jeszcze hołduje bałwochwalstwu?".

Abp Depo ocenił, że jest ono wciąż aktualne - jak mówił, żyjemy w czasach zamętu, kiedy człowiekowi wmawia się, że "za dużo ludzi żyje na świecie, więc musimy ograniczyć przyrost naturalny przez dobrowolną aborcję czy eutanazję i inne sposoby, i że świat natury, zwierzęta, mają te same prawa, co człowiek".

- Tymczasem człowiek nie jest jakąś ewolucyjną biomasą, bowiem został stworzony przez Boga, na Jego obraz i podobieństwo. Jest odkupiony miłością zbawczą Chrystusa i w miłości Ducha Świętego. I tym samym jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego, poza kres tej Ziemi

- powiedział w homilii abp Depo, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry. Dodał, że "trzeba nam kształtować właściwą relację pomiędzy godnością człowieka, biorącą swój początek i źródło w Bogu, a tym, co jest środowiskiem naturalnym".

"Nie możemy zgodzić się na taką postawę, która pomija Boga jako Stworzyciela, zarówno świata, jak i przede wszystkim człowieka. Nie możemy zgodzić się na taką postawę, że dla ratowania klimatu muszą umierać ludzie"

Hierarcha przytoczył słowa byłego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Muellera, który mówił m.in, że "prawa ludzkie bazujące tylko na upodobaniach ideologii politycznych są ograniczone ich tymczasowością oraz interesownością, gdyż władza może je w każdym czasie inaczej interpretować i stosować wobec ludzi. Zakotwiczenie w Bogu natomiast chroni prawa ludzkie przed ludzką manipulacją i dowolnością".

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#abp Wacław Depo #homilia

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo