Antypolski serial zamiast rzetelnych dokumentów. Kiedy TVP wyemituje „Prezydenta”?

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

Sylwia Krasnodębska

Kontakt z autorem

  

Telewizja Polska w głównym paśmie w czasie najlepszej oglądalności wyemitowała antypolski serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, wyprodukowany przez niemiecką ZDF. Jednocześnie telewizja publiczna nie jest zainteresowana emisją filmu Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego „Prezydent”. - TVP kształtuje niemiecką politykę historyczną, zupełnie pomijając polską - mówi „Codziennej” Elżbieta Kruk z PiS-u.

8 kwietnia miał premierę film „Prezydent”. Od tego czasu odbyły się dziesiątki pokazów, gromadząc ogromną widownię w całej Polsce i Europie. Tygodnik „Gazeta Polska”, do którego dołączony był film, został sprzedany w 92 tys. egzemplarzy. Jednak sukces filmu „Prezydent” dotyczy przede wszystkim tzw. drugiego obiegu. Nie skłania to telewizji publicznej do zainteresowania się tym obrazem. Jak poinformowało nas biuro rzecznika TVP, „żadne rozmowy ws. pozyskania praw do tego filmu nie są obecnie prowadzone”.

Takiego podejścia nie rozumieją fachowcy od branży medialnej. - Nie ma wątpliwości, że jeśli TVP zdecydowałaby się pokazać film „Prezydent”, odniosłaby sukces. Gdy telewizja publiczna nie boi się wypełniać swojej misji, wygrywa - mówi „Codziennej” Paweł Nowacki, wicedyrektor TVP1 w latach 2006-2007. Nowacki zwraca uwagę na fakt, że sukces „Anatomii upadku” Anity Gargas (blisko 3,2 mln widzów) pokazał, że emisja niezależnych filmów może podnieść oglądalność TVP. Jak pokazują te wyniki, w czasie emisji „Anatomii upadku” przed telewizorami zasiedli zupełnie nowi widzowie, którzy nie odebrali oglądalności innym kanałom TVP. Paweł Nowacki przypomina, że tak samo było 1 lutego 2010 r., gdy TVP1 wyemitowała film Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna „Towarzysz Generał”. - Zarówno przy emisji „Anatomii upadku”, jak i „Towarzysza Generała” Dwójka nie straciła swoich „komercyjnych” widzów. To oznacza, że Polacy chcą oglądać programy o ważnych kwestiach dotyczących najnowszej historii Polski.

Zdaniem posłanki PiS-u Elżbiety Kruk, brak zainteresowania ze strony TVP filmem „Prezydent” świadczy o niewypełnianiu przez telewizję publiczną misji. - Tak zwana Telewizja Polska nie wypełnia swoich zadań. Prezentowane są w niej filmy godzące w polską rację stanu, budujące niemiecką politykę historyczną. Za jednym zamachem blokowane są filmy, które mogłyby budować poczucie dumy z Polski i naszej historii - mówi „Codziennej” Elżbieta Kruk, zasiadająca w sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Cały tekst ukazał się w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Policja wzięła się za nawołujących do nienawiści. Już ponad 20 osób zatrzymanych

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Od poniedziałku zatrzymano ponad dwadzieścia osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, urzędników, polityków i samorządowców oraz takich, które publicznie drwiły ze śmierci tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska - podała dziś Komenda Główna Policji.

W komunikacie KGP poinformowano, że policja po niedzielnym ataku na Pawła Adamowicza odnotowała wzmożoną liczbę zgłoszeń dotyczących obraźliwych wpisów internetowych, gróźb karalnych kierowanych telefonicznie oraz nawoływania do popełnienia przestępstwa wobec prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców i polityków z różnych ugrupowań.[polecam:https://niezalezna.pl/254747-coraz-wiecej-zatrzymanych-za-mowe-nienawisci-wsrod-nich-popularny-patostreamer-i-jego-matka]

Zgłoszeniami zajęło się Biuro do walki z Cyberprzestępczością KGP, które koordynuje działania wydziałów w całym kraju, oraz komendy wojewódzkie. Zebrane dane przekazywano policjantom operacyjnym, którzy je sprawdzali i dokonywali kolejnych ustaleń. Wytypowane osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do komend.[polecam:https://niezalezna.pl/255132-t-sakiewicz-o-walce-z-mowa-nienawisci-trzeba-to-robic-bez-hipokryzji]

Zatrzymani po przekazaniu zgromadzonych w tych sprawach materiałów dowodowych prokuratorom usłyszeli zarzuty. O dalszym ich losie zadecyduje sąd.

Łącznie od poniedziałku policjanci zatrzymali już ponad dwadzieścia osób podejrzanych o nawoływanie do nienawiści.[polecam:https://niezalezna.pl/254702-aktorka-klatwy-przerwala-spektakl-bez-fragmentu-o-zbiorce-na-platnego-morderce]

KGP w komunikacie wystosowała apel o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych. „Policjanci przypominają o odpowiedzialności za każde bezprawne zachowanie, a także słowa kierowane wobec innych ludzi różnymi drogami” - podkreśliła.

„Funkcjonariusze w całym kraju na bieżąco monitorują sieć i mają możliwości ustalenia i zatrzymania sprawców tego typu przestępstw oraz pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej” - zapewniła policja. O „opamiętanie i refleksję” apelował również szef MSWiA Joachim Brudziński, podkreślając jednocześnie, że w tej sprawie działania policji będą „konsekwentne i surowe”.

KGP w komunikacie podziękowała też tym, którzy wykazali się czujnością, przekazując policji informacje o bezprawnych wpisach czy telefonach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl